szukanie
zaawansowane
 
Piątek, 20 stycznia 2017

Miłość mojego życia

Rozmowa z Ewą Olejnik, właścicielką Wydawnictwa Buka
Czy Buka to wydawnictwo?
Tak! Wydawnictwo specjalizujące się w audiobookach dla dzieci. Buka i audiobook to dobre skojarzenie. Buka fajnie się tu wpasowuje, bo w słowie audiobooki zawarta jest nasza nazwa. Dlatego też pisząc o audiobookach BUKI często używamy wersji spolszczonej - audioBUKI.

I stąd się ta nazwa wzięła?

Poniekąd z tego właśnie, ale też ze skojarzenia z Buką z Muminków, czyli jednak postaci książkowej, a my chcemy pokazać, że audiobook jest przecież książką, tylko w innej formie. To jest książka do słuchania, której możemy posłuchać, a nie przeczytać.

Jak długo istnieje wydawnictwo?

Od startu minęło już dziesięć lat!

A co było pierwsze?

Zaczęliśmy od "Małego księcia", chodziło nam o możliwie nośny tytuł na początek. Każde wydawnictwo, które chce zaistnieć na rynku zastanawia się, z jakim tytułem może to zrobić najlepiej. I stąd pomysł "Małego księcia".

Buka wydaje książki materialne w postaci płyt CD, ale czy również wersje dostępne internetowo?

Mamy w ofercie oba formaty. Na początku produkowaliśmy wyłącznie egzemplarze fizyczne z płytą CD, potem rozszerzyliśmy naszą ofertę o postać elektroniczną, czyli pliki MP3. Wprawdzie nie wszystkie tytuły są dostępne w postaci plików cyfrowych - jest to związane z prawami autorskimi - ale większość naszej oferty udostępniamy w obydwu formatach.

Czyli wszystkie tytuły są dostępne w formie...

...w formie CD audio, natomiast znaczna część jest też dostępna w postaci plików MP3 do pobrania on-line.

Nie doskwiera ci kwestia wysokiego podatku VAT?

To dotyczy plików MP3, na które podatek VAT wynosi 23 proc. No cóż, musimy to jakoś przełknąć.

Czy oznacza to, że musisz tak kalkulować cenę, aby była strawna dla klienta?
Oczywiście. Cena wersji elektronicznej jest tak kalkulowana, aby była nieco niższa niż egzemplarza fizycznego, przy czym musimy uwzględnić ten wyższy VAT, co powoduje, że różnica pomiędzy płytą CD a plikiem jest niewielka. Sprzedaż online audiobooków dla dzieci stanowi niewielki procent ogólnej sprzedaży, dominuje obrót fizycznych egzemplarzy. Rodzice chcą mieć w ręku jakieś konkret dla swoich pociech.

Pliki, jakie oferujesz, pobiera się na zawsze, czy na określony czas?
Na zawsze! To nie jest wypożyczanie plików, tylko pobranie, a zatem na zawsze.

Jakie są ceny? Czy są ceny standardowe?

Ceny detaliczne dla egzemplarzy fizycznych kształtują się mniej więcej na poziomie 35-40 zł, czasem bywają nieco wyższe - mam tu na myśli produkcje większe objętościowo, jak choćby "Opowieść o Januszu Korczaku", którą wydaliśmy w postaci albumu 4 CD. Podatek VAT w przypadku audiobooków na płytach CD jest taki sam jak przy książkach drukowanych - 5 proc.

A cena plików?
Średnio 30 zł, w tym mamy 23 proc. VAT.

Czy możesz powiedzieć, że zarobek z plików jest dodatkiem do tego, co sprzedajecie w formie płyt CD?
Tak, to jest raczej dodatek, chociaż zależy nam bardzo na tym, aby klient miał możliwość zakupu audiobooka online. Część młodego pokolenia nie dysponuje już odtwarzaczem CD i plik mp3 jest dla nich jedyną realną możliwością obcowania z audiobookiem. Jednak w naszych kalkulacjach opłacalności wydawniczego przedsięwzięcia nastawiamy się głównie na wersję tradycyjną, której sprzedaż jest dominująca - nadal znacznie przewyższa sprzedaż plików. Ale na przykład w przypadku serii "Mity Greckie" wprowadziliśmy też wersję elektroniczną do czytania - tzw. e-book. "Mity" są więc dostępne we wszystkich możliwych formatach - audio do słuchania (CD audio, plik mp3) oraz w formatach do czytania, przy czym udostępniamy zarówno wydanie papierowe (książeczka dołączona do wydania CD), jak i e-booki w najbardziej popularnych formatach EPUB i MOBI, które można pobrać elektronicznie.

Stałaś się więc klasycznym wydawcą...

W pewnym sensie tak, ale tylko w ramach tej jednej mitycznej serii. Było to spowodowane faktem, że pozyskaliśmy znakomitego artystę Józefa Wilkonia do zilustrowania naszej serii. Pomyślałam sobie, że jeżeli już sam Mistrz Wilkoń ma nam namalować piękne okładki, to może zgodziłby się też namalować kilka dodatkowych ilustracji, które mogłyby ubogacić wydanie audiobooka. I ku naszej wielkiej radości Mistrz się zgodził i z wielką przyjemnością nam te ilustracje wykonuje do wszystkich kolejnych części serii (właśnie czekamy na ilustracje do "Minotaura"). Dzięki temu możemy zaproponować naszym odbiorcom pełniejszą, bogatszą formę percepcji pięknych mitycznych opowieści.

A kto jest autorem tekstów?
Są to "Opowieści z zaczarowanego lasu" Nathaniela Hawthorne'a, XIX-wiecznego świetnego amerykańskiego pisarza. Hawthorne napisał łącznie dwanaście mitów i zadedykował je dzieciom, wspaniale dostosowując je do dziecięcej percepcji i wrażliwości. My wydajemy je w serii, każdy mit osobno, w tłumaczeniu Krystyny Tarnowskiej i Andrzeja Konarka, z bardzo klimatyczną muzyką Macieja Rychłego. Jest to klasyczna pozycja i wspaniała literatura, we wspaniałym tłumaczeniu, idealna do pierwszego spotkania z mitologią. Nawet pięciolatki mogą słuchać interpretacji mitologii Hawthorne'a.

[...]
Piotr Dobrołęcki
Materiał pochodzi z czasopisma Biblioteka Analiz Wydanie nr 452
Wyświetlono 25% materiału. Całość materiału zawiera 19290 znaków.
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1.
Abonenci Biblioteki Analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki zaloguj się
2.
Dostęp czasowy. Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Czas dostępu Opłata za dostęp Opis
15 minut 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880.
Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.

Wykupiony kod zapewnia dostęp do materiałów z tego komputera (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki).
Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Kod dostępu: zatwierdź
3.
Dostęp terminowy. Płatność kartą płatniczą lub przelewem

Za dostęp czasowy i terminowy do archiwum naszych tekstów mogą Państwo zapłacić za pomocą karty płatniczej lub przelewu bankowego.
Najpierw zostaną Państwo poproszeni o zarejestrowanie się w naszym serwisie, a następnie:

  1. Płatność kartą płatniczą: po udanej autoryzacji transakcji od razu otrzymają Państwo dostęp na interesujący Państwa czas.
    Po opuszczeniu naszego serwisu ponowny dostęp do materiałów uzyskają Państwo po zalogowaniu się aż do czasu upłynięcia czasu, na jaki wykupili Państwo dostęp.
  2. Przelew bankowy: po otrzymaniu złożonego przez Państwa w serwisie zamówienia i uznaniu środków na rachunku bankowym Biblioteki Analiz skontaktuje się z Państwem nasz pracownik celem ustalenia momentu, od jakiego życzą sobie Państwo uzyskać dostęp do archiwum naszych tekstów. Numer rachunku bankowego podany jest w potwierdzeniu zamówienia wysyłanego na podany przez Państwa adres e-mail.

Wybierz interesujący Cię okres dostępu

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
Autor przypomina dawno zapomniane receptury nalewek, wódek i likierów, pisze o ich historii, podaje także przepisy, tak by każdy sam mógł spróbować przygotować kordiały, eliksiry i rosolisy.
Bogumił Rychlak z zawodu ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl