szukanie
zaawansowane
 
Wtorek, 28 lutego 2017

E-booki i audiobooki

Zwyczaje Polaków
Z inicjatywy firmy Virtualo instytut badawczy ARC Rynek i Opinia zrealizował badanie "Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem e-booków i audiobooków". Celem badania było poznanie preferencji użytkowników e-booków i audiobooków. Respondentów badania pytano m.in. o urządzenia, na których e-czytają i słuchają, formaty z których najczęściej korzystają, sposoby pozyskiwania książek cyfrowych, okoliczności czytania i słuchania, jak również zalety i bariery w korzystaniu z publikacji elektronicznych.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI. Wielkość próby wyniosła 1107 osób, z czego próba użytkowników e-booków liczyła 576 respondentów, a próba użytkowników audiobooków - 306. Do próby należały osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej trzy książki w dowolnej formie (drukowanej, e-book, audiobook). Wśród głównych wniosków płynących z przeprowadzonych analiz znalazła się m.in. teza, według której korzystanie z e-booków nie oznacza zaprzestania czytania książek tradycyjnych.

Wiadomo również, że korzystanie z różnych form książek zależy od sytuacji - e-booki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się (codzienne korzystanie ze środków transportu publicznego lub dłuższych podróży). Po książki drukowane respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych (w domu, na łonie natury). Ponadto ważną rolę w korzystaniu z e-booków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Wśród respondentów 36 proc. obecnych użytkowników e-booków wskazało, że impulsem do spróbowania czytania cyfrowych wydań były rekomendacje znajomych. 30 proc. badanych stwierdziła, iż wpływ na początek ich kontaktów z publikacjami cyfrowymi miała ich atrakcyjna cena. Zaledwie jeden punkt procentowy mniej zyskała odpowiedź według której "wyjazd na wakacje, dłuższa  podróż" ułatwił zainteresowanie e-książkami. Z kolei 28 proc. respondentów inicjacje kontaktu z e-bookami wiąże z zamiłowaniem do nowinek technologicznych, a 20 proc. z faktem, iż otrzymało e-czytnik w prezencie. Jak już wspomniano, dzięki badaniu szczegółowej analizie poddano również zależności między lekturą książek drukowanych a cyfrowych, w tym konteksty takiej aktywności czytelniczej.Podczas codziennego przemieszczania się, w tym w środkach transportu publicznego, respondenci biorący udział w badaniu najczęściej wskazywali na czytanie e-książek (59 proc. wskazań). Kolejnych 18 proc. zadeklarowało korzystanie zarówno z e-booków, jak i książek [...]
PW
Materiał pochodzi z czasopisma Biblioteka Analiz Wydanie nr 453/454
Wyświetlono 25% materiału. Całość materiału zawiera 9312 znaków.
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1.
Abonenci Biblioteki Analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki zaloguj się
2.
Dostęp czasowy. Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Czas dostępu Opłata za dostęp Opis
15 minut 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880.
Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.

Wykupiony kod zapewnia dostęp do materiałów z tego komputera (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki).
Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Kod dostępu: zatwierdź
3.
Dostęp terminowy. Płatność kartą płatniczą lub przelewem

Za dostęp czasowy i terminowy do archiwum naszych tekstów mogą Państwo zapłacić za pomocą karty płatniczej lub przelewu bankowego.
Najpierw zostaną Państwo poproszeni o zarejestrowanie się w naszym serwisie, a następnie:

  1. Płatność kartą płatniczą: po udanej autoryzacji transakcji od razu otrzymają Państwo dostęp na interesujący Państwa czas.
    Po opuszczeniu naszego serwisu ponowny dostęp do materiałów uzyskają Państwo po zalogowaniu się aż do czasu upłynięcia czasu, na jaki wykupili Państwo dostęp.
  2. Przelew bankowy: po otrzymaniu złożonego przez Państwa w serwisie zamówienia i uznaniu środków na rachunku bankowym Biblioteki Analiz skontaktuje się z Państwem nasz pracownik celem ustalenia momentu, od jakiego życzą sobie Państwo uzyskać dostęp do archiwum naszych tekstów. Numer rachunku bankowego podany jest w potwierdzeniu zamówienia wysyłanego na podany przez Państwa adres e-mail.

Wybierz interesujący Cię okres dostępu

REKLAMA
 
Nasze nowości wydawnicze
Książki z drobnymi defektami typu otarcia i zarysowania okładki, zagięte rogi, zabrudzenia lub zażółcenia bloku itp. 

Książki sprzedajemy z rabatem min. ...

"W teatrze ciągle jest najważniejszy człowiek i jego epopeja, chociażby był wiejskim głupkiem. Historię trzeba opowiedzieć, a nie wykrzyczeć! Ale to się zmienia i ta nowa efekciarska estetyka nie pasuje mi już. Ja jestem ...
1 2 3 4 5 6 7
RSS
 
Subskrybuj nasz newsletter
Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach, podaj swój adres e-mail.
 
Popularne artykuły
Najczęściej czytane
Chmura tagów
Trwa indexowanie materiałów
lista będzie dostępna za moment.
1 Słowik
Kristin Hannah
"Słowik" Kristin Hannah to historia inspirowana biografią bohaterki francuskiego ruchu oporu, Andree de Jongh. Ale nie należy jej traktować nadto serio. A może inaczej: nie da się, po ...
2 Spójrz na mnie
Nicholas Sparks
"Spójrz na mnie" Nicholasa Sparksa traktuje o miłości, bo i o czym innym pisać może autor "Listu w butelce" czy "I wciąż ją kocham" ? A pisze jak zawsze, ani lepiej ani gorzej. Ten prozaik ...
3 Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes
"Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes - wyciskacz łez światowej sławy.
zobacz wszystkie
 
 
 
© Copyright 2005 Biblioteka Analiz | System optymalizowany do 1024x768+, windows-1250.

Wykonanie i opieka - ENCODE Pełne rozwiązania internetowe. www.encode.pl