Wtorek, 15 maja 2018
Księgarze i wydawcy – wspólne korzenie
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru80
Kalendarium Tradycje polskich współczesnych organizacji księgarskich* sięgają połowy XIX wieku. W 1848 roku powstało we Lwowie Towarzystwo Księgarzy, Antykwarzy i Drukarzy. W latach osiemdziesiątych Towarzystwo to, a także działające w Krakowie Stowarzyszenie Księgarzy Antykwarycznych weszły w skład Gremium Księgarzy Austriackich i jako Gremia dzielnicowe działały we Lwowie i Krakowie. W 1898 roku powstała w Królestwie Polskim Kasa Przezorności i Pomocy Warszawskich Pomocników Księgarskich (organizacja o charakterze związku zawodowego). W 1902 roku utworzono Delegację Księgarską przy V Sekcji Handlowej Warszawskiego Oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu – zrzeszającą właścicieli księgarń Królestwa Polskiego. 1907 • Pierwszy Zjazd Księgarzy w Warszawie; Delegacja księgarska rozpoczęła starania o zarejestrowanie Związku Księgarzy Polskich (ZKP). 1908 • Związek Księgarzy Polskich zarejestrowany; na pierwszym walnym zebraniu ZKP uchwalono regulamin „stosunków firm księgarskich między sobą i z publicznością”. 1909 • Udział Jakuba Mortkowicza jako przedstawiciela ZKP w Pierwszym Zjeździe Księgarzy Rosyjskich w Petersburgu. Podkreślona odrębność księgarzy polskich. 1910 • Pierwszy numer organu ZKP ,,Przegląd Księgarski” (dwutygodnik). • Powstał w Poznaniu Związek Księgarzy Polskich na Rzeszę Niemiecką  (wkrótce nawiązał kontakty z ZKP w Warszawie). • Jakub Mortkowicz uczestniczył w VII Sesji Międzynarodowego Kongresu  Wydawców (Congres Internationale des Editeurs, zał. 1896); uznanie prawa polskich księgarzy do odrębnej reprezentacji, a nie w ramach państw zaborczych. 1914 • Odrębne polskie stoisko na wystawie książki artystycznej BUGRA w Lipsku. 1918 • I Zjazd Księgarzy Polskich trzech zaborów w Lublinie (3-4 sierpnia – trzy miesiące przed ogłoszeniem niepodległości). Powstaje Powszechny Związek Księgarzy i Wydawców Polskich; organem PZKiW pozostaje „Przegląd Księgarski”. 1919 • Z inicjatywy Kasy Przezorności i Pomocy Warszawskich Pomocników Księgarskich powstał Związek Polskich Pracowników Księgarskich, który wydawał pismo „Księgarz”. 1921 • W ramach ZKP powstała odrębna sekcja: Związek Polskich Księgarzy-Wydawców. 1922 • Powszechny Związek Księgarzy i Wydawców Polskich powraca do nazwy Związek Księgarzy Polskich. ZKP wiele uwagi poświęcił kształceniu kadry księgarskiej oraz promocji książki. ZKP uczestniczył w wystawach i targach w kraju i za granicą oraz kontynuował wydawanie …
Wyświetlono 25% materiału - 315 słów. Całość materiału zawiera 1260 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się