Czwartek, 16 października 2014
Frankfurt ciągle wspaniały
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru392
Jak zwykle „wszyscy” pojechali do Frankfurtu, bo jak mówi stare porzekadło targowe, „wszyscy” jadą, bo jadą „wszyscy”. Oczywiście wielu starych i wytrawnych wyjadaczy z międzynarodowego świata książki marudziło, że to już nie to, co kiedyś, że jest mniej ludzi, zwłaszcza w ciągu trzech pierwszych dni – czyli podczas dni profesjonalnych, ale wystarczyło przejść się między stoiskami największych niemieckich, właśnie niemieckich wydawców, aby zobaczyć, jak się „kotłuje”, jak wiele osób rozmawia ze sobą, umawia się i ustala nowe kontakty czy kontrakty. Bezsprzecznie Frankfurt był, jest i jeszcze pozostanie stolicą światowego rynku książki. Na jak długo? Zobaczymy, ale nie zanosi się na niespodziewany koniec. Tegoroczne Targi Książki we Frankfurcie rozpoczęły się w środę 8 października i trwały przez pięć dni – do niedzieli 12 października. Uczestniczyło w nich 7300 wystawców z ponad 100 krajów, oczekiwano przybycia 275 tys. gości, zaplanowano 3700 wydarzeń, a liczba akredytowanych dziennikarzy sięgnęła 9300 osób. Gościem honorowym w tym roku była Finlandia. Jej wystąpienie było nastawione na prezentację nowych technologii, co z pewnością nie do końca się podobało starszej generacji, która do końca nie mogła zrozumieć przedstawionych rozwiązań, chociaż mogło na pewno zachwycić młodszych. W aspekcie politycznym gospodarze potraktowali fińskich gości z największą atencją. Aby powitać prezydenta Finlandii Sauliego Vaeinaemoe Niinistoe na targi w środowy poranek przybył niemiecki prezydent Joachim Gauck i czekając na swego gościa swobodnie rozmawiał z organizatorami targów jak i licznie przybyłymi dziennikarzami. Dodajmy jeszcze, że nie zabrakło również wielu innych ważnych polityków, wśród których byli: Volker Bouffier, premier kraju związkowego Hesja, w którym leży Frankfurt nad Menem, Frank-Walter Steinmeier, niemiecki minister spraw zagranicznych, Peter Feldmann, nadburmistrz Frankfurtu, a towarzyszyli im: Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie, oraz Heinrich Riethmueller, dyrektor Börsenverein des deutschen Buchhandels (Niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy). W części oficjalnej dołączyli do nich: Jenni Elina Haukio, fińska poetka i pisarka, oraz Sofi Oksanen, fińsko-estońska pisarka i autorka dramatów. Z interesujących rozwiązań, jakie z pewnością można wykorzystać na innych imprezach targowych, warto wymienić zorganizowanie specjalnej Loży Autorów, w której zaproszeni na targi pisarze mają się czuć jak VIP-y, dla których funkcjonuje prestiżowy Business Club. Dyrektor targów Juergen Boos, otwierając Lożę Autorów, która stała się miejscem niezobowiązujących spotkań, jak też i forów dyskusyjnych, zapowiedział, że do udziału w debatach zaproszono wielu autorów Niemiec, jak i innych krajów. Niestety …
Wyświetlono 25% materiału - 375 słów. Całość materiału zawiera 1501 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się