środa, 25 lipca 2007
Portret księgarni
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru51
W marcu br. księgarnia „Skarbnica” obchodziła 50 lat swojego istnienia. Patronat honorowy nad jubileuszem objął prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Instytut Książki. Przez tydzień w księgarni odbywały się spotkania z krakowskimi pisarzami. W „Skarbnicy” gościli kolejno: Wiesław Drabik, s. Anastazja Pustelnik, Leszek Mazan, Mieczysław Czuma, Zbigniew Święch, Ewa Stadtmuller, Ludwik Jerzy Kern, Michał Rożek, Adam Bujak i Lucyna Olejniczak. Fragmenty książek czytali aktorzy Teatru Ludowego m.in.: dyrektor Jacek Strama, Barbara Szałapak i Krzysztof Górecki. Księgarnia rozpoczęła swoją działalność w 1956 roku, jako jedna z placówek Państwowego Przedsiębiorstwa „Dom Książki”. Położona jest w centrum Nowej Huty, największej dzielnicy Krakowa i jest jedną z największych placówek księgarskich w mieście – jej powierzchnia liczy bowiem 500 mkw. Jej pierwszym kierownikiem był Lesław Wierzchowski. Od początku nowohucką księgarnię charakteryzowała szczególna atmosfera i rola, jaką pełniła wśród lokalnej społeczności. Wnętrze placówki „ubrano” w stylowe regały, pracownik działu muzycznego przygrywał na fortepianie, umilając klientom przeglądanie książek, a na zewnątrz i wewnątrz księgarni – dzięki nagłośnieniu – słychać było odczytywane przez pracowników fragmenty utworów literackich. W czasach PRL-u księgarnia spełniała wcześniej wyznaczone jej funkcje kulturowe i polityczne. Witryny przygotowywano nawiązując do wydarzeń historycznych i politycznych, a półki uginały się pod dziełami Marka, Engelsa i Lenina. Dużym zainteresowaniem cieszyły się majowe dni książki i prasy, na których sprzedawano najpopularniejsze tytuły uprzednio gromadzone na tą okazję. W ciągu kolejnych lat placówką kierowali: Kazimierz Cieślawski, Jerzy Kozłowski, Anna Urbańczyk i Edward Piejko. 25 czerwca 1990 roku księgarnię na własność przejęła ówczesna kierowniczka placówki Anna Włodarczyk i nadała jej nazwę „Skarbnica”. W swojej ofercie księgarnia posiada tytuły ze wszystkich działów bibliograficznych, od literatury pięknej rozpoczynając i na albumach kończąc. W sumie jest to ponad czterdziestotysięczny księgozbiór. Przez cały rok prowadzona jest także sprzedaż podręczników szkolnych dla uczniów …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1148 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się