środa, 25 grudnia 2013
Elegancki jubileusz Bellony
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru371
Wydawnictwo Bellona obchodziło w tym roku wyjątkowy jubileusz 95-lecia. 28 listopada, w pierwszym dniu XXII Targów Książki Historycznej, których Bellona była inicjatorem i od początku jest głównym organizatorem, w warszawskim Pałacu Prymasowskim świętowano tę szczególną rocznicę. W trakcie spotkania Józef Skrzypiec, prezes zarządu Bellony, przedstawił historię zasłużonej oficyny. Przypomniał, że geneza Bellony sięga przedsięwzięć wydawniczych wojska niepodległej Rzeczpospolitej w latach 1918–1939, a marszałek Józef Piłsudski uznał czasopismo „Bellona” za główne wydawnictwo, mające dbać o rozwój intelektualny oficerów i myśli wojskowej. Od roku 1920 redakcja była częścią Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego, który publikował książki i prasę poświęconą obronności i działał w ramach Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1934 roku w miejsce Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego utworzono Wojskowy Instytut Naukowo- Oświatowy, który kontynuował wydawanie czasopisma „Bellona”. Po II wojnie światowej w kraju wznowiono wydawanie czasopisma „Bellona”, a również na emigracji odtworzono „Bellonę” jako czasopismo teoretyczno-wojskowe. W 1947 roku stworzono przedsiębiorstwo Wydawnictwo „Prasa Wojskowa”, do którego włączono Wydział Wydawnictw Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, redakcję dziennika „Polska Zbrojna”, jak też innych czasopism wojskowych, a także Wojskową Agencję Fotograficzną i wojskowe drukarnie. Po dwóch latach Wydawnictwo „Prasa Wojskowa” połączono z Wojskowym Instytutem Naukowo-Wydawniczym, tworząc Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej w skrócie nazywane Wydawnictwem MON. Jednak główna księgarnia Wydawnictwa MON zachowała w okresie Polski Ludowej, nawet w czasach stalinowskich, nazwę Bellona. W marcu 1990 roku, po zmianach politycznych, minister obrony narodowej na wniosek przedsiębiorstwa nadał całemu wydawnictwu nazwę Bellona, a 1 lipca 1997 roku powstał Dom Wydawniczy Bellona utworzony …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 961 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się