środa, 24 października 2012
Kulisy zbiorowego zarządu na rynku wydawniczym
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru339
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka” istnieje przede wszystkim po to, by reprezentować wydawców książki i prasy, a także autorów utworów. We wszystkich swoich działaniach staramy się możliwie najpełniej chronić interesy tych podmiotów. SAiW „Polska Książka” funkcjonuje w ramach ściśle wyznaczonych przez polskie prawo autorskie i prawo o stowarzyszeniach oraz przez zgodny z nimi statut i zrzesza poza podmiotami wskazanymi w swej nazwie także organizacje, których celem jest ochrona interesów majątkowych i niemajątkowych autorów lub wydawców (m.in. Polską Izbę Książki czy Izbę Wydawców Prasy), a także osoby związane zawodowo z rynkiem wydawniczym. Główne cele statutowe „Polskiej Książki” to zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i ochrona praw autorskich oraz pobieranie opłat z tytułu licencji ustawowych i innych form odpłatnego dozwolonego użytku – w chwili obecnej z tytułu opłat reprograficznych. Aby jak najpełniej realizować te cele także na arenie międzynarodowej, SAiW „Polska Książka” jest od wielu lat aktywnym członkiem organizacji IFRRO, o której szeroko piszemy w tym numerze. Członkami SAiW „Polska Książka” mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które spełniają wymogi określone w statucie i złożyły deklarację członkowską, na podstawie której Zarząd SAiW „Polska Książka” podejmuje uchwałę o przyjęciu w poczet członków. Stowarzyszenie dokonuje jednak repartycji opłat reprograficznych na rzecz wszystkich uprawnionych wydawców, bez względu na to, czy dany wydawca, który ma otrzymać wypłatę, jest członkiem Stowarzyszenia, czy też nie. Statut SAiW „Polska Książka” precyzuje, że zbiorowe zarządzanie dokonywane przez Stowarzyszenie odbywać się może na określonych w nim polach eksploatacji oraz w odniesieniu do określonych tam typów utworów. Statut tworzy jednak tylko szerokie ramy możliwego, ale nie faktycznie dozwolonego dla SAiW „Polska Książka” zbiorowego zarządzania – szczegółowe i wiążące uprawnienia SAiW „Polska Książka”, podobnie jak i innych OZZ, precyzuje decyzja Ministra Kultury zezwalająca na wykonywanie zbiorowego zarządu na ściśle w niej określonych warunkach. W przypadku SAiW „Polska Książka” zasady te zawarte zostały w decyzji Ministra Kultury z 10 marca 2003 r. (sygn. DP.WPA.024/509/02, opublikowanej m.in. w zbiorczym wykazie OZZ w „Monitorze Polskim” z 2009 r. Nr 21, poz. 270). SAiW „Polska Książka” chroni również majątkowe interesy autorów i wydawców. Bardzo często bierzemy udział, najczęściej wspólnie z innymi OZZ oraz instytucjami branżowymi działającymi na rynku publikacji, w dyskusjach …
Wyświetlono 25% materiału - 355 słów. Całość materiału zawiera 1420 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się