Wtorek, 28 listopada 2017
Tym razem podczas gali prezydent Wrocławia nie wygłosił okolicznościowego żartu: „Jak to, kiedy Angelusa dostanie Polak? Przecież już dostał, Martin Pollack”. To po prostu już literacka tradycja i świadectwo gościnności niedawnej Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław po raz jedenasty przyznał Literacką Nagrodę Europy Środkowej dla najlepszej książki opublikowanej w języku polskim i po raz jedenasty nie odebrał jej polski pisarz. Za to po raz pierwszy uhonorowano autora z Rosji. Angelusa 2017 otrzymał Oleg Pawłow za powieść „Opowieści z ostatnich dni” (Noir Sur Blanc), w tłumaczeniu Wiktora Dłuskiego. Autor nagrodzonej książki otrzymał statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tys.zł.   Trylogia sowiecka z europy Środkowej Nagrodzona we Wrocławiu powieść to trylogia, na którą składają się trzy krótkie powieści: „Służbowa baśń”, „Sprawa Matuszyna” i „Karagandyjska tryzna”. Akcja wszystkich toczy się w schyłkowym okresie sowieckiego imperium, w wojsku i łagrach Kazachstanu. Pierwsza z nich opisuje dzieje kapitana ukaranego za to, że bez rozkazu obsadził pole kartoflami, by wyżywić swoich okradanych przez zwierzchność żołnierzy, druga – życie obozowego strażnika, trzecia – podróż grupy żołnierzy z trumną zabitego kolegi. – To dla mnie zaskakujące, gdyż pierwszą z tych książek napisałem 23 lata temu, a teraz interesują się nią, tłumaczą i nagradzają na całym kontynencie. Widocznie Europa coś w tych powieściach dostrzegła, nie do końca wie, co takiego – mówił Oleg Pawłow podczas spotkania z finałową siódemką, w przeddzień przyznania nagrody. Co roku pisarze rozmawiają o fenomenie i wspólnych cechach kulturowych tzw. Europy Środkowej i Wschodniej. Co prawda regulamin Angelusa arbitralnie wcielił do tej części Europy aż 21 krajów (w tym Niemcy, Albanię czy Austrię, stąd np. nagroda dla Pollacka, czy nominacja dla Albańczyka Ismaila Kadare), ale to wciąż nieco utrudnia zrozumienie kryteriów, jakimi kierują się jurorzy, wybierając zwycięzców. I chyba utrudnia też Angelusowi zdobycie ogólnopolskiej popularności i prestiżu, na jaki by zasługiwał. Ogólnopolskiej, gdyż Angelus jest coraz bardziej znany i doceniany za granicą, zwłaszcza za wschodnią. Dostało go już na przykład dwóch najlepszych (i najpopularniejszych) obecnie ukraińskich pisarzy: Andruchowycz i Żadan. To sprawiedliwe, bo jak mówił kiedyś Mykoła Riabczuk, szef ukraińskiego PEN Clubu i od czterech lat przewodniczący jury Angelusa (przedtem szefowała jury słynna rosyjska pisarka …
Wyświetlono 25% materiału - 350 słów. Całość materiału zawiera 1400 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się