Poniedziałek, 22 marca 2010
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru270
Szefowi pewnego dużego, a nawet bardzo dużego wydawnictwa zadałem banalne w istocie pytanie: „Jak sądzisz, kiedy w Polsce będzie możliwe wprowadzenie programu ARROW?”. Spojrzał na mnie niewinnie i odrzekł: „Na samolotach to ja się nie znam, mnie interesuje wydawanie książek, a moje hobby to podróże, muzyka i dobre wino”. Odpowiedź owego znanego i poważanego wydawcy w zasadzie oddaje stan wiedzy oraz świadomości w naszej branży na temat rewolucyjnych zmian, jakie przygotowuje nam komisja Unii Europejskiej w ramach programu „Europeana”. Dzieje się to zresztą bez jakiegokolwiek twórczego wkładu Polski w tę sferę unijnej aktywności. 22 lutego bieżącego roku europosłanka Helga Trüpel zaprezentowała raport „Europeana. Następne kroki”, przyjęty przez Komitet ds. Kultury UE jako oficjalny dokument stanowiący podstawę dla wszelkich inicjatyw w sferze tzw. digitalizacji kultury. Jedną z głównych kwestii poruszonych w raporcie był status praw autorskich: brak rozwiązań w tej sferze zasadniczo utrudnia wspomniany proces digitalizacji. Raport wzywa rządy krajów UE do ścisłej współpracy na rzecz stworzenia nowych prawnych i operacyjnych systemów zarządzania owymi prawami. Jednocześnie uznano, że program ARROW (Accessible Registries of Rights Information and Orphan Works), wybrany z ponad stu konkurencyjnych propozycji, będzie obowiązywał w całej Europie jako podstawa wymiany zdigitalizowanych dóbr kultury. Od samego początku inicjatywę …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 791 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się