Wtorek, 31 stycznia 2017

 

W 2016 roku w dwunastu comiesięcznych zestawieniach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” znalazło się 168 tytułów. 99 z nich to książki polskich autorów, 69 to tłumaczenia. W zeszłym roku mieliśmy pod tym względem niemal idealną równowagę, obecnie przewaga książek powstałych nad Wisłą nad konkurencją z importu jest wyraźna, ale to akurat nie jest powodem do zmartwień.

Najdłużej utrzymywały się na liście dwa tytuły: “Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins i “Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość” ks. Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki. To niezmiernie rzadki wypadek w historii rankingu “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”; te książki były z nami przez cały rok, figurując na liście dwanaście razy, co miesiąc, i to na wysokich pozycjach. O ile fenomen popularności nie tylko “Życia na pełnej petardzie”, ale i innych książek księdza Kaczkowskiego może być zrozumiały (co nie zmienia faktu, że jest fenomenem), o tyle wzięcia, jakim cieszyła się “Dziewczyna z pociągu”, racjonalnie wytłumaczyć się nie da. Najprawdopodobniej polscy czytelnicy w swoich wyborach kierują się jakimiś tajemniczymi racjami, których niezmiernie trudno dociec. Z faktami jednak nie dyskutujmy. Nie ma powodu.

Dziesięć razy gościły na liście “Ukryte terapie” Jerzego Zięby. To oczywista oczywistość. Wybitne osiągnięcia naszej służby zdrowia spowodowały, że większość z nas leczy się sama. Tym bardziej potrzebne są nam stosowne pomoce medyczne.

Dziewięciokrotnie zaznaczył swą obecność na liście Gregory David Roberts z książką “Shantaram”, a ośmiokrotnie znów ks. Jan Kaczkowski (tym razem samodzielnie) z “Gruntem pod nogami”. Przez sześć miesięcy przyzwyczailiśmy się do obecności w rankingu “Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes i książki Patryka Vegi “Służby specjalne. Podwójna przykrywka”, a przez pięć miesięcy “Nienachalnej z urody” Marii Czubaszek, “Przeznaczonych” Katarzyny Grocholi, “Hardej” Elżbiety Cherezińskiej, “Dziennika cwaniaczka. Starej biedy” Jeffa Kinneya, “Kiedy odszedłeś” Jojo Moyes (znowu) i “Małego życia” Hanyi Yanagihary.

Na poszczególnych listach znalazło się najwięcej – bo pięć – książek ks. Jana Kaczkowskiego (“Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość”, “Grunt pod nogami”, “Ekskluzywny żebrak, czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze”, “Szału nie ma, jest rak” i “Dasz radę. Ostatnia rozmowa”). Z czterema książkami zaistnieli w rankingach: Katarzyna Michalak (“Leśna polana”, “Spełnienia marzeń”, “Zemsta”, “Amelia”) i Patryk Vega (“Niebezpieczne kobiety”, “Złe psy. Po ciemnej stronie mocy”, “Złe psy. W imię zasad, “Służby specjalne. Podwójna przykrywka”). Trzy książki miał w 2016 roku na listach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” Andrzej Maleszka (“Magiczne Drzewo. Inwazja”, “Magiczne Drzewo. Świat Ogromnych”, “Bohaterowie Magicznego Drzewa. Porwanie”), Remigiusz Mróz (“Immunitet”, “Behawioryzm”, “Trawers”) oraz duet Artur Górski i Jarosław “Masa” Sokołowski (“>>Masa<< o bossach polskiej mafii”, “>>Masa<< o kilerach polskiej mafii”, “>>Masa<< o żołnierzach polskiej mafii”).

Z dwoma tytułami gościliśmy w rankingach trzynastu autorów. Byli to: Elżbieta Cherezińska (“Harda”, “Królowa”), Magdalena Kordel (“Anioł do wynajęcia”, “Nadzieje i marzenia. Malowanie. Tom 4”), Ewa Grzelakowska-Kostoglu (“Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu”, “Tajniki DIY z Red Lipstick Monster”), Andrzej Pilipiuk (“Litr ciekłego ołowiu”, “Konan Destylator”), Filip Springer (“Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, “Księga zachwytów”), Jerzy Zięba (“Ukryte terapie”, “Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie. Część 2”), Joanne K.Rowling (“Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, “Harry Pottter i przeklęte dziecko”), Jojo Moyes (“Zanim się pojawiłeś”, “Kiedy odszedłeś”), Keri Smith (“Zniszcz ten dziennik”, “Zniszcz ten dziennik. Wszędzie”), Colleen Hoover (“Never, never”, “Ugly love”), Johanna Basford (“Zaczarowany las”, “Tajemny ogród”), Stephen King (“Koniec warty”, “Bazar złych snów”) i Gregory David Roberts (“Shantaram”, “Cień góry”).

Spośród 51 wydawców, którzy w zeszłym roku umieścili swoje książki na listach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, tradycyjnie najwięcej tytułów uplasował krakowski Znak. Na podium znaleźli się również Prószyński Media oraz Wydawnictwo Literackie. Pierwsza dziesiątka oficyn wydawniczych prezentuje się następująco:

 

Cztery swoje tytuły w comiesięcznych rankingach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” odnotowały: Insignis, Filia, Marginesy i Burda Publishing Polska; trzy tytuły miały: Media Rodzina, Między Słowami, Fabryka Słów, W.A.B. i WAM; z dwoma tytułami na listach znalazły się: Smak Słowa, Wydawnictwo Dolnośląskie, Fronda, Muza, K.E. Liber, Egida Halina Kostka, Pascal, Flow Books, Wielka Litera i Czarne.

Nasza lista powstaje na podstawie wyników sprzedaży w ponad 600 księgarniach całego kraju, w tym w sieciach Empik, Matras, BookBook, Książnica Polska. O kolejności na liście decydują punkty przyznawane za miejsca 1-5 w poszczególnych księgarniach. W podsumowaniu rocznym nie sumujemy mechanicznie tych punktów, gdyż w niektórych miesiącach przewaga jednego czy dwóch tytułów była tak duża, że listę zdominowałyby książki będące przebojami kilku zaledwie tygodni. Stosujemy inną metodę. Za pierwsze miejsce w comiesięcznym zestawieniu przyznawaliśmy 30 punktów, za drugie – 29 i tak dalej, aż do tytułu, który będąc na miejscu trzydziestym otrzymywał 1 punkt.

 

Autor: Krzysztof Masłoń
Źródło: Magazyn Literacki KSIĄŻKI 1/2017