Poniedziałek, 4 maja 2009
Feletion
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru246
Niestety, zdarza mi się to coraz częściej i… coraz trudniej mi sobie z tym poradzić. W czym rzecz? Otóż od samego początku zamieszczania tych felietonów na gościnnych łamach BA towarzyszyło mi akademickie przekonanie, że nie należy przekraczać pewnej granicy intymności. Uprawianie felietonistyki zakłada (gatunkową!) potrzebę dystansu zarówno wobec podejmowanego tematu, jak i przede wszystkim wobec siebie samego. Nie należy przesadzać w ferowaniu ocen ani nie należy robić z siebie Katona, w złudnym na ogół przekonaniu, że co jak co, ale racja jest, k…, po mojej stronie! Nie należy też pisać o sobie. Tego nie należy przede wszystkim! Nie ma bowiem nic bardziej obciachowego niż felietonowe zainteresowanie samym sobą. Z przywileju bycia felietonistą trzeba korzystać z umiarem i przede wszystkim z dystansem do własnych intelektualnych i emocjonalnych aktywów. Swego rodzaju bezkarność, jaką dysponuje felietonista, bardzo łatwo doprowadza go bowiem do opuchlizny ego. Jest to, niestety, coraz częstsza przywara wielu współczesnych autorów uprawiających ten gatunek publicystyki. Co oznacza, że należy tym bardziej uważać i samemu nie popadać w podobne pułapki. Nie tak dawno temu, bo 21 lutego, żegnaliśmy na Salwatorskim cmentarzu Jana Błońskiego – profesora, krytyka literackiego, teatralnego, wielkiego apologety literatury francuskiej i przede wszystkim kogoś, kto był niekwestionowaną osobowością, człowiekiem, z którym rozmowy pamięta każdy, kto miał sposobność i szczęście je prowadzić. Dwa miesiące później, w słynnej sali 22 przy ulicy Gołębiej 20 …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 876 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się