Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Subiektywne podsumowanie roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru237
Jaki był 2008 rok? Nijaki. Nie było ważnych ruchów kapitałowych, bankructw czy debiutów. Bestsellerami w literaturze były te książki, na które wszyscy liczyli, nie pojawiła się żadna nowa pani Rowling. W literaturze polskiej nie wydarzyło się nic wartego odnotowania – ani w kategoriach komercyjnych (nic na miarę „Nigdy w życiu!” Grocholi czy „S@motności w Sieci” Wiśniewskiego), ani krytycznoliterackich (nic na miarę „Traktatu o łuskaniu fasoli” Myśliwskiego czy „Warunku” Rylskiego – pozostając przy wydarzeniach najbliższych nam w czasie). Ukazywały się książki drugorzędne. Nie tylko w Polsce. To był w ogóle słaby rok dla rynku książki, choć statystyki wciąż rosną, tuszując coraz bardziej widoczny kryzys. Nie było transakcji na miarę przejęcia Nowej Ery przez WSOY, nikt nowy z branży nie wszedł na giełdę (choć zapowiadały to dwie spółki wydawnicze), nikt nie zainwestował w rynek znaczących pieniędzy. Pomijając problemy z uruchamianiem przez Empik magazynu centralnego żyliśmy codziennymi problemami – ktoś zalegał z zapłatą za fakturę, inny miał problemy z logistyką obsługi zamówień, jeden drugiemu podkupił autora. Ale nieszczęście żadne się nie wydarzyło. O sukcesach też jakby trochę cicho, nawet najważniejsze nagrody literackie nie budzą już emocji. Myślę, że za tym słabym, ale stabilnym rokiem 2008, branża jeszcze zatęskni. Podejrzewam, że być może na długo był to ostatni rok, kiedy przychody ze sprzedaży książek wzrosły (według wstępnych prognoz o 2-2,5 proc.). Szykujmy się na chude lata, w których trzeba będzie przyciąć plany wydawnicze, ograniczyć koszty stałe i pomyśleć nad skuteczną promocją na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Ponieważ mijający rok był nieciekawy, to i jego podsumowanie ma charakter bardzo subiektywny. Postanowiłem wyłowić trzy największe wydarzenia, które same w sobie wydarzeniami nie były, wpływać jednak powinny na obraz rynku także w następnych latach. Nowy format Mam na myśli mp3, który sam w sobie oczywiście nie był w 2008 roku żadną nowością, gdyż masowo używany jest do kompresji plików dźwiękowych od 1991 roku. Niemniej format ten całkiem niedawno zaistniał na rynku książki, na dobrą sprawę w 2006 roku (nie licząc oferty wydawnictw językowych), a masowo w 2007 (za sprawą kolekcji „Mistrzowie słowa” dołączanej przez Agorę do „Gazety Wyborczej”). Rok 2008 przyniósł eksplozję audiobooków w Polsce, w ciągu 12 miesięcy liczba oferowanych tytułów wzrosła niemal trzykrotnie, co samo w sobie jest zjawiskiem bez precedensu. Oczywiście wymiar ekonomiczny książek audio jest jak na razie na tyle nieistotny z punktu widzenia rynku, …
Wyświetlono 25% materiału - 382 słów. Całość materiału zawiera 1529 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się