Poniedziałek, 13 marca 2006
Polska Izba Książki kończy 15 lat
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru153
Gdy przystaję na chwilę, by oddać się refleksji, co dla polskiego rynku książki oznacza 15-lecie jego najważniejszej branżowej organizacji, dochodzę do wniosku, że… zawstydzająco wiele. Wszak ledwie rok więcej liczy sobie on sam. Wcześniej mogliśmy mówić jedynie o ruchu wydawniczym, tak przynajmniej handlowy obrót publikacjami określała ówczesna nomenklatura. A ruch to nie rynek. Rozróżnienie to dodawało nam wtedy skrzydeł. Czyż nie? Równoletniość ta stanowi jednak, jak sądzę, nie tylko powód do dumy, że na fali wyzwolonej powszechnie społecznej energii wraz z wolnym rynkiem powstała reprezentująca go izba gospodarcza. To także zobowiązanie wobec wspólnej – jak widać – historii. Niełatwej. Dokonując pewnego bilansu tych wspólnych doświadczeń, ewentualnych niepowodzeń nie warto kwitować stwierdzeniem, że jaki rynek, taka też Izba. Bo Izba to przecież my – rynek. Wszystkie wpadki, jakie PIK-owi udało się przez te lata zaliczyć, wynikały z kilku przyczyn. Uczenia się zasad wolnego rynku i społeczeństwa obywatelskiego (wraz z towarzyszącą im samorządnością), osobistych ambicji członków poszczególnych kadencji Rady, a także… oczywistego konfliktu interesów. Co by jednak nie mówić, funkcjonowanie w ramach jednej organizacji kilku grup, których cele, choć w dłuższej perspektywie wspólne (odsyłam do statutu), w krótszej okazują się sprzeczne, musi prowadzić do nieuniknionych i częstokroć bolesnych kolizji. Wystarczy przypomnieć dyskutowaną przez wiele miesięcy kwestię stosowanych na rynku warunków handlowych, zdaniem księgarzy i hurtowników – zbyt …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 863 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się