Poniedziałek, 15 czerwca 2009
Dział antykwaryczny
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru59
Metody szacowania kondycji rynku antykwarycznego od dawna spędzały sen z powiek analitykom na całym świecie. Jak bowiem ocenić rynek, na którym transakcje często dotyczą pozycji unikatowych? Jak ocenić rynek, którego jedną z podstawowych cech jest poufność transakcji? Wszak mało który kolekcjoner chwali się z najdroższych zakupów bądź z najlepszych sprzedaży, których dokonał. Przyjęto więc, że głównym wskaźnikiem oceny kondycji rynku antykwarycznego są wyniki aukcyjne. Oczywiście nie wszystkie antykwariaty organizują aukcje, mało tego, śmiało można stwierdzić, że większość antykwariatów nie bierze udziału w aukcjach nawet jako klienci. Danych o takich firmach jednak nie da się zebrać i przeliczyć. Pozostają więc aukcje i ich rezultaty, które z uwagi na swój publiczny charakter, są jedynym dostępnym nam materiałem do analizy. Niestety, nie wszystkie antykwariaty udostępniają oficjalne listy wynikowe zakończonych aukcji. W takich przypadkach pomocne stają się notatki sporządzone podczas tych imprez, pozwalające również zweryfikować niektóre informacje podane w oficjalnych wynikach. Obserwacje te pozwalają wychwycić też tzw. cichą sprzedaż – kiedy to obiekt podczas licytacji nie znajduje zainteresowania wśród uczestników, jednak po aukcji zostaje kupiony po cenie wywoławczej. Wśród różnic między danymi zebranymi podczas obserwacji rynku a udostępnionymi oficjalnymi wynikami można zauważyć jeszcze inne ciekawe przypadki – np. kiedy przedmiot na aukcji zostaje sprzedany, a w oficjalnych wynikach figuruje jako tzw. spad. Czy w takich wypadkach antykwariat popełnił banalną pomyłkę w publikowanych wynikach, czy też potencjalny klient wycofał się z transakcji już po zakończeniu …
Wyświetlono 25% materiału - 230 słów. Całość materiału zawiera 921 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się