Piątek, 29 września 2017
Co czytają inni
Od kilku dni świat naukowy dudni – „China Quarterly”, specjalistyczny kwartalnik wydawany przez Cambridge University Press, wycofał ze swego internetowego portalu ponad 300 artykułów poruszających tematy niewygodne dla chińskich władz: masakra na placu Tiananmen, kwestia Ujgurów, sprawa Nepalu i parę innych. Jak tłumaczyło wydawnictwo, zrobiono tak po sugestii chińskich partnerów CUP. Był to wybór mniejszego zła – zablokowanie dostępu do tych materiałów pozwoliło jednak kwartalnikowi istnieć w chińskim środowisku naukowym, zaś wydawnictwu sprzedawać inne publikacje. Jak można się było spodziewać, naukowcy podnieśli krzyk, że takie postępowanie ogranicza swobodę wypowiedzi, czyli oznacza akceptację dla cenzury, jaką sprawuje w Chinach rządząca partia. CUP wycofało się ze swej decyzji następnego dnia, przywołując hasło wolności nauki, sprawy fundamentalnej dla każdej placówki naukowej. Chińczycy na razie (piszę to 24 sierpnia) nie podjęli żadnych kroków, ale można być pewnym, że nie puszczą tego płazem. Przywódca kraju Xi Jinping zarządził obronę suwerenności, za jej naruszenie spodziewać się należy kar – dla wydawców oznacza to wykluczenie z rosnącego chińskojęzycznego rynku. Tu pojawia się pytanie: jak długo uczelnie, naukowe gremia i wydawcy bronić będą swej niezależności i nie pozwalać sobie na kompromisy? Odpowiedź jest banalnie prosta: tak długo, póki będą mogły utrzymywać się na biznesowej powierzchni, zaś ich wykładowcy i autorzy nie dadzą się …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 822 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się