środa, 27 lipca 2016
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2016
Oraz przyjeżdżają do Polski. Ostatnio częściej. Nad Jangcy zastanawiają się podobno, czy warto z krainy nad Wisłą uczynić bazę wypadową. Stworzyć tutaj stację pośrednią dla ich pełnego towarów pociągu gnającego przez dwa kontynenty, by w finale dogłębnie spenetrować wnętrze Europy. Jesteśmy więc, fortunnym trafem, w stosownym miejscu, we właściwym punkcie pożądanej przez Chińczyków mapy, tam, gdzie skośnooki chiński parowóz"i biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej...". Trudno powiedzieć, co ostatecznie w Krainie Środka postanowią, ale już teraz rysuje się na wykresach wirtualnych map nowy Jedwabny Szlak. Na trasie którego znaleźliśmy się również i my. Potencjał, a także skalę możliwości Chin obserwowałem osobiście, przed kilkunastu laty odwiedzając ten kraj. Siedziałem tam przez miesiąc. W tym czasie, rzecz jasna na polecenie władzy centralnej, w całym Pekinie wymieniono wszystkie chodniki, a przy okazji w gigantycznym mieście zburzono kilka hutungów, czyli rozległych tradycyjnych osiedli złożonych z niskich, zazwyczaj prymitywnych domków. Ludność przeniesiono per fas et nefas na obrzeża Pekinu. Dotyczyło to - tak z grubsza licząc - dwudziestu tysięcy osób. Albo więcej, nie zamierzam zgadywać. I tak żadna skala, licząc miejscową miarą. Powtarzam, przez jeden miesiąc. Skoro Kitajczycy postanowili właśnie teraz wkroczyć na serio do Polski, konsekwencje zapewne okażą się istotne, zmieniając mnóstwo w Bolan (tak się po chińsku nazywamy). Tym tedy bardziej warto zająć się pilnie rozmaitymi tematami dotyczącymi chińskich ekspansji. Rzecz jasna my skupimy się na terytoriach książkowych. Chińska penetracja, ekspansja, aktywność. …
Wyświetlono 25% materiału - 229 słów. Całość materiału zawiera 917 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się