środa, 24 października 2012
O opłatach reprograficznych i repartycji – inaczej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru339
Opłaty nie mają dobrego PR. Niezależnie od tego, kto komu i za co płaci. Stara to prawda. Każdy jednak (lub prawie każdy) cieszy się na myśl o możliwości uzyskania odszkodowania za poniesioną szkodę. W układzie prawnoautorskim pomiędzy jedną a drugą stroną znajduje się pośrednik niezbędny, tj. organizacja zbiorowego zarządzania. Na to postronni i niewtajemniczeni reagują zwykle: aha, taki ZAiKS? Tak, taki „ZAiKS”, tylko w wypadku książek zwie się „Polską Książką” – Stowarzyszeniem Autorów i Wydawców (SAiW). Organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) mamy w Polsce 15 – istnieją po to, by chronić interesy środowisk, które reprezentują, a także wypłacać im środki pobierane z różnych tytułów. O tym, że SAiW „Polska Książka” pobiera opłaty od producentów i importerów urządzeń reprograficznych oraz papieru, a także od punktów ksero świadczących usługi w zakresie powielania utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego, a następnie dzieli je pomiędzy wydawców, pisaliśmy wielokrotnie i czasem zdaje mi się, że wie o tym już cały rynek książki. Rzeczywistość ten optymizm studzi, ale trzeba przyznać, że świadomość prawnoautorska w branży rośnie w szybkim tempie. Wnoszący opłaty czy windykowani czasami obdarowują nas listami w stylu: „Wzywają mnie Państwo do wyjaśnienia zwłoki w opłatach. Otóż Szanowni Państwo byłem (i nadal jestem) zmęczony, a widok formularzy do wypełnienia doprowadza mnie do białej gorączki. (…). Osobiście wolę sytuacje jasne. Przychodzi gangster, żąda gotówki. Mnie się albo opłaca i płacę, albo nie i zwijam interes. A nie jakieś lobbowanie, posłowie, uchwały, demokracja i inne bzdety, żeby złupić tych, co w Polsce jeszcze coś robią”. Tyle właściciel punktu ksero. Śmieszno i straszno, ale rozgoryczenia wiele. Z kolei importerzy i producenci urządzeń kopiujących zrzeszeni w ZIPSEE (Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT) na różne sposoby przekonują, że te i owe urządzenia nie są wykorzystywane …
Wyświetlono 25% materiału - 291 słów. Całość materiału zawiera 1164 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się