środa, 4 maja 2011
Konferencja poligraficzna w Poznaniu
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru299
Podczas poznańskich Targów „Poligrafia 2011” (12-15 kwietnia) Polska Izba Druku zorganizowała Konferencję Poligraficzną zatytułowaną „Przyszłość książki w świecie cyfrowym”. Był to jeden z nielicznych akcentów poświeconych sprawom książki podczas tej najważniejszej imprezy targowej dla branży poligraficznej, o czym pisaliśmy już w poprzednim numerze Biblioteki Analiz omawiając najważniejsze targowe wydarzenia. Podstawowy referat, który nosił taki sam tytuł jak cała konferencja, wygłosił dr Marek Nahotko z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak zgodnie stwierdzili słuchacze, w zasadzie wszystkie sprawy, o których mówił referent były już wcześniej mniej lub bardziej znane, jednakże zostały w sposób akademicki usystematyzowane i uporządkowane. Krakowski naukowiec omówił zjawisko e-książki, jej powstanie i rozwój. Warto tutaj przytoczyć informację, że „początki książki elektronicznej wiązane są z pomysłodawcą i założycielem Projektu Gutenberg – Michaelem S. Hartem. Podczas studiów na University of Illinois postanowił w 1971 roku przenieść do pamięci komputera Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. W ten sposób powstał prawdopodobnie pierwszy e-book i narodził się pomysł stworzenia cyfrowej biblioteki”. Referent przedstawił następnie technologię e-książki, czytniki i formaty plików, a także scharakteryzował zasoby e-książek z uwzględnieniem udziału wydawców, księgarzy, bibliotek oraz z realizacją wielkich projektów digitalizacyjnych. Postawił też pytanie, czy książka elektroniczna jest powieleniem formatu druku czy tworzy już nową wartość, a na koniec omówił zalety i wady książek drukowanych, elektronicznych i hybrydowych. Mówił też o niezwykle dynamicznym wzroście rynku książek elektronicznych w ostatnich latach. W 2010 roku na świecie zakupiono ponad 90 mln e-książek i było to dwa razy więcej niż rok wcześniej, przy czym 80 proc. sprzedaży e-książek przypada na Stany Zjednoczone. W drugiej części konferencji swoje wizje rozwoju przedstawili producenci …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1028 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się