Piątek, 24 lutego 2006
Wszystko lipa
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2006
James Frey – to nazwisko warto zapamiętać. Autor wydanych w 2003 roku wspomnień „A million little pieces” (Doubleday), zagościł znów w mediach dzięki Oprah Winfrey. Pierwsza dama telewizyjnej promocji wybrała jego zapomniany już tom do swego klubu, dzięki czemu sprzedaż natychmiast osiągnęła dziesiątki i setki tysięcy egzemplarzy. Autor przed kamerami opowiadał wzruszonej Oprah o swym życiu – ćpun, alkoholik, chuligan i złodziejaszek, który nieoczekiwanie przejrzał na oczy i postanowił zerwać z dotychczasowym życiem, czego dokonał nadludzkim wysiłkiem woli, a potem oczywiście tę drogę przez mękę opisał dla potomnych. „Chlip-chlip”, odpowiadała Oprah. I gdyby nie grupa zawistnych niedowiarków i cyników, Frey mógłby spokojnie jeździć z promocji na promocję, dowodząc racji słynnego sloganu Nancy Reagan „Just say no”. Okazało się jednak, że wszystko lipa: duża część wspomnień – o jej wielkość spierają się pokłócone strony, Frey mówi o 5 procentach, jego przeciwnicy o 95 – opowiada o faktach i wydarzeniach, które miały miejsce jedynie w wyobraźni autora, od szkolnych bójek po odsiadki w stanowych karcerach. Złośliwcy nadają książce inny tytuł, „A million little lies”. Frey, wydawca i sama Oprah zareagowali na zarzuty zgodnym głosem: „To przez zazdrość, to skowronek z bandą skowroniątek” – wspomnienia, dowodzili, są zapisem subiektywnej pamięci, stąd zawsze będą w nich luki i niedopowiedzenia. Problem polegał jednak na tym, że książkę reklamowano jako dokument, ten zaś gatunek wymaga wierności faktom. Nie mam zamiaru relacjonować tu całej afery, niemniej jednak Amerykanie po raz kolejny zaczęli głośno rozważać etykę, jaką w swym zawodzie kierują się wydawcy, spece od marketingu, ludzie mediów. Co pewien czas wybucha skandal w świecie prasy: dziennikarz przyłapany na fabrykowaniu informacji, zmyślaniu wypowiedzi „rozmówców”, fabrykowaniu dowodów. Zaostrzone zostają kryteria, prasa chce jednak pozostać silną i godną zaufania czwartą władzą. Wydawcy …
Wyświetlono 25% materiału - 282 słów. Całość materiału zawiera 1130 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się