Czwartek, 12 sierpnia 2010
Co czytaja inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2010
Świat wciąż walczy z kryzysem. Niektórzy faktycznie łamią sobie głowę, jak ocalić przedsiębiorstwo, dom, rodzinę, inni ścierają się z problemami na papierze, obmyślając fabuły. Nie brakuje tytułów pisanych przez ekonomistów z prawej i lewej strony, wskazujących jednoznacznie tych, którzy zawinili – wszędzie jest pełno Balcerowiczów, którzy, to oczywiste, dawno powinni byli odejść. Punkt widzenia, jak wiemy, zależy od miejsca, w którym siedzisz, wolę zatem książki rozprawiające się z kryzysem i jego efektami w całkowicie fikcyjny sposób. Trzy, jakie ukazały się w ostatnich miesiącach, to „Dear money” Marthy McPhee (Houghton Mifflin Harcourt), „Union Atlantic” Adama Hasletta (Random House) i „The privileges” Jonathana Dee (Corsair). Pierwsza jest powieścią może najbardziej – choć w najmniej bezpośredni sposób – związaną z powodami światowego kryzysu. A są one proste: chciwość, zachłanność, pazerność. Więcej dla mnie, nawet kosztem psychicznego załamania, odrzucenia ideałów. Akcja „Dear money” (tytuł przewrotny, znaczący tyle co „kochane pieniądze” jak i „cena sukcesu”) toczy się na Manhattanie, jej bohaterami są dwa małżeństwa: India i Theodor, pisarka i rzeźbiarz, oraz Emma i Will, pani domu i bankier z Wall Street. Jedni zazdroszczą drugim: intelektualiści chcieliby mieć pekuniarną niezależność finansistów, tych z kolei pociąga artystyczna swoboda bohemy. I od razu wiadomo, że to nie może się dobrze skończyć. Mniejsza, że Will rzuca posadę, by zająć się pisaniem powieści, która wstrząśnie amerykańską sceną, stać go na taki kaprys. Dla powieści istotniejsza …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 903 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się