Czwartek, 31 sierpnia 2017
Co czytają inni
Jay Rayner – kucharz, krytyk kulinarny (miażdżące acz wiarygodne recenzje w brytyjskich mediach drukowanych), twarz doskonale znana z telewizyjnych programów, w których nie odpuszcza kandydatom na mistrzów patelni. I „okropny Żyd” wedle własnych słów – wyczytać tę autoprezentację można już we wstępie jego niewielkiej, liczącej zaledwie 140 stron książki „The ten (food) commandments” (Pegnuin Books), czyli „Dziesięć (żywieniowych) przykazań”. Rayner deklaruje się jako Żyd z urodzenia, przekonany ateista i osobnik uważający, że gdyby Mojżesz załapał się na „bacon sandwich”, czyli kanapkę z białego chleba z plasterkami lekko podsmażonego boczku dosmaczonego angielskim brązowym sosem (Amerykanie znają go jako sos do steków), to z pewnością zakaz jedzenia wieprzowiny nigdy by Żydów nie obowiązywał. I co z takim gościem począć? Ja bym mu uwierzył – ma dar przekonywania. Nie tylko, gdy mówi o dekalogu, według niego zestawie głównych haseł zaprezentowanych społeczności bez ujawniania „drobnego druku”. Przywołany przez niego Majmonides, XII-wieczny filozof żydowski, w swoim „Powtórzeniu Tory” omówił 613 – sześćset-trzy-naś-cie – przykazań prawa Mojżeszowego. Co Rayner skwapliwie podkreśla, wyciągając zakazy zupełnie dziś niezrozumiałe, w tym wiele dotyczących jedzenia i odżywiania się (gdyby komuś chciało się sprawdzać, u Majmonidesa mają numery od 176 do 208). I konkluduje: potrzebujemy własnego Mojżesza kulinariów, …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 789 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?