Poniedziałek, 29 czerwca 2015
Rozmowa z Bernardem Werberem, autorem trylogii „Mrówki”
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2015
– W swoich powieściach łączy pan świat metafizyczny z naukowym, a makrokosmos z mikrokosmosem. Z czego wynika ta fascynacja przeciwieństwami? – Przez lata byłem dziennikarzem naukowym, ale nauka ma swoje granice. Science fiction pozwala pokonać te ograniczenia. Połączenie tych dwóch światów działa na podobnej zasadzie co mózg. Moim zdaniem wiedza to lewa półkula, a prawa to spirytualna wyobraźnia. – Łącznikiem między tymi kosmosami stają się jednak bohaterowie. – Zawsze zależy mi, żeby pokazać świat z różnych punktów – w powiększeniu i pomniejszeniu – ale również z wielu perspektyw. Podobnie jak ma to miejsce w filmach, gdzie kamera ukazuje wydarzenia w różnych planach. – Od powstania słynnej trylogii mrówczej życie tych owadów stało się kanwą pańskiego pisarstwa. Dlaczego na ich towarzysza wybrał pan kogoś takiego jak Edmund Wells i jego encyklopedia? – Chciałem stworzyć nowy sposób opowiadania, który pozwoliłby na zgrabne wplecenie informacji ze świata nauki w świat przedstawiony i fabułę. Encyklopedia mi to ułatwiła. – Utożsamia się pan z człowiekiem wiedzy, jakim jest Edmund? – Wells to jestem ja. Ale dużo starszy. – Realistyczne ukazanie życia w kopcu wymagało zapewne długich studiów? – Dwanaście lat. Tyle pisałem swoją trylogię i przez cały ten czas uczyłem się czegoś nowego o mrówkach. – Na ile zachowania mrówek rudnic w trylogii są rzeczywistym odwzorowaniem ich zwyczajów, …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 854 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się