Czwartek, 12 lipca 2012
Co potencjalna transakcja przyniesie rynkowi książki?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru331
Po ubiegłorocznym fiasku transakcji z NFI Empik Media&Fashion właściciele Merlina podjęli kolejna próbę sprzedaży firmy. Według informacji „Pulsu Biznesu” oferty wstępne zostały już złożone. do faworytów tego „wyścigu” należą Ruch S.A. i fundusz inwestycyjny Abris Capital. Według wielu komentatorów rynku ecommerce, może to być ostatni moment na korzystną sprzedaż e-sklepu. W 2011 roku transakcję przejęcia Merlina przez Empik Media&Fashion zablokował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ówczesną ofertę EM&F wyceniano na 115-130 mln zł. Obecnie mówi się, że wartość transakcji może nie przekroczyć 100 mln zł. W ubiegłym roku, już po zablokowaniu przez UOKiK transakcji z EM&F e-sklep przeprowadził duże zmiany procesów logistycznych w magazynie. Wdrożone rozwiązania pozwoliły na podniesienie szybkości procesu przygotowania wysyłki paczek o ok. 100 proc. firmie udało się też zwiększyć powierzchnię składowania towaru aż o 60 proc. W kolejnych miesiącach oferta Merlina powiększyła się o ebooki i audiobooki do pobrania on-line. Łącznie było to 6000 tytułów. Sklep zamierza sprzedawać e-książki oferowane przez wszystkich wydawców i dostawców na polskim rynku. Pierwszymi dostawcami, z którymi nawiązał współpracę są serwisy Virtualo (kapitałowo częściowo uzależniony od Empiku) i Audioteka. „Zdecydowaliśmy się na współpracę z tymi partnerami głównie ze względu na bardzo szeroką ofertę i dobrą jakość oferowanych plików. Doceniamy także łatwość, z jaką nawiązaliśmy współpracę, duże kompetencje biznesowe i doświadczenie w branży” – relacjonowała wówczas podjęte działania prezes Merlina Anna Bogdańska. Sklep zapowiedział też, że zaraz na początku nowego roku rozpocznie aktywną promocję działu. Jednak w tych pierwszych miesiącach Merlinowi nie udało się osiągnąć wysokiej sprzedaży, a tym bardziej najważniejszemu rodzimemu e-sklepowi nie udało się dokonać rewolucji na tym rynku, na co niektórzy jego obserwatorzy liczyli. Ruch faworytem Według ekspertów większe …
Wyświetlono 25% materiału - 270 słów. Całość materiału zawiera 1082 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki