Poniedziałek, 3 czerwca 2019
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 498 (9/2019)
Jestem pod wrażeniem tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Impreza świetnie się rozwija, organizatorzy w ciekawy i niewymuszony sposób połączyli różne media, różne formy komunikacji i różne pokolenia. Od rozpadających się woluminów, które pamiętają jeszcze wiek XIX w części antykwarycznej, po turnieje wirtualne w części zabaw. Największe wrażenie robiły jednak same książki, ich ilość, ich jakość. Bogate stoiska, wielu nowych wydawców. I to wszystko w czasach, kiedy podobno ludzie nie czytają książek. Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, cytował na Kanapie Literackiej ostatnie badanie Biblioteki Narodowej. Jak i z poprzednich badań dowiadujemy się, że większość Polaków nie czyta, że poziom czytelnictwa wciąż spada. Kiedyś podejmowałem polemiki z Biblioteką Narodową, wskazując na niezrozumiałe sprzeczności, że wedle statystyk czytelnictwo spada, a wedle danych wartościowych sprzedaż książek rośnie, że niby młodzież nie czyta, a literatura młodzieżowa przeżywa akurat najlepsze lata, że grozi nam wtórny analfabetyzm, a liczba odwiedzających biblioteki stale przyrasta itd. Klasyczne – „co innego widzę, co innego słyszę”. Teraz jednak już polemizować z instytucją kultury nie śmiem, bo nie prowadzę własnych badań ani analiz, pozostaje mi przyjąć na wiarę, że jest z polską książką bardzo źle, zwłaszcza, że powtarzają to media i autorytety. Polak nie czyta a sukces targów książki to złudzenie. Jest źle i będzie gorzej. W sukurs danym o czytelnictwie Polaków idą dane demograficzne. Czytamy coraz mniej, …
Wyświetlono 25% materiału - 216 słów. Całość materiału zawiera 864 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się