Wtorek, 24 października 2017
dla dzieci i młodzieży
Czy można pisać książki, które będą przyciągające, niepokojące i fascynujące dla dzieci i młodzieży, jak niegdyś latynoski magiczny realizm przyciągał rzesze dorosłych czytelników? Każdy, kto chciałby sprawdzić, czy taka możliwość istnieje, powinien zapoznać się z twórczością brytyjskiego pisarza Davida Almonda. Jeszcze lepiej jednak byłoby oddać jego powieści właściwym adresatom – dzieciom… starszym i młodszym. Dzięki wydawnictwu Zielona Sowa mamy w Polsce drugą szansę na zetknięcie się z tym bardzo popularnym w Anglii autorem. Pierwsze książki Almonda („Skrzydlak” 1999, „Powrót z bezkresu” 2000, „Dzikus” 2007) zostały opublikowane u nas już jakiś czas temu i – jak się wydaje – nie znalazły wówczas swojej drogi do polskich odbiorców. Pomimo dobrego przyjęcia przez krytykę literacką powieści angielskiego pisarza krążyły jedynie w wąskim obiegu czytelniczym. Może przyćmił je sukces Sami–Wiecie–Kogo? Pierwszą książkę („Sleepless Nights” – zbiór opowiadań dla dorosłych) David Almond opublikował w 1985 roku, przygodę z książkami dla młodych rozpoczął w 1998 roku powieścią „Skrzydlak”. Do dzisiaj  uzbierało się w jego dorobku kilkanaście tytułów dla niedorosłej publiczności: przeznaczonych tak dla dzieci starszych (do 12 roku życia), jak i dla młodzieży. Pisarz został doceniony – otrzymał najważniejsze brytyjskie trofea w dziedzinie literatury dla dzieci (Carnegie Medal oraz Whitbread Award). W roku 2010 IBBY (International Board on Books For Young People) przyznało Almondowi najbardziej chyba prestiżową nagrodę międzynarodową – Medal im. Hansa Christiana Andersena. Przewodnicząca jury, Zohreh Ghaeni z Iranu, podkreślała, że brytyjski autor „pisze o dzieciach w sytuacjach kryzysowych w ten sposób,że czytelnicy – zapoznając się z tekstami – otrzymują wielką dawkę nadziei”. W werdykcie …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1004 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?