Poniedziałek, 14 czerwca 2010
55 lat Instytutu Książki i Czytelnictwa BN
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru276
„Czytelnicy – biblioteka. Między kodeksem a siecią” to tytuł konferencji, jaka odbyła się w środę 26 maja w Bibliotece Narodowej w Warszawie z okazji 55-lecia powstania Instytutu Książki i Czytelnictwa BN. Dyrektor BN dr Tomasz Makowski powitał obecnych i byłych pracowników Instytutu z jego kierownikiem prof. Marcinem Drzewieckim oraz poprzednikami na tym stanowisku: prof. Jadwigą Kołodziejską, prof. Oskarem Stanisławem Czarnikiem i dr Katarzyną Wolff. Stwierdził przy tym, że „Instytut Książki i Czytelnictwa ma do spełnienia wielką rolę w polskim bibliotekarstwie, aby pomóc decydentom i członkom środowiska podejmować jak najlepsze decyzje”. W „kilku słowach refleksji” prof. Jadwiga Kołodziejska scharakteryzowała działalność Instytutu, dzieląc ją na dwa okresy – do i po 1989 roku. Pierwszy okres był „skupieniem naszych prac i naszej uwagi wokół ogromnych przemian, jakie dokonywały się w kraju po wojnie i w pierwszych dziesięcioleciach, gdy miały miejsce wielkie migracje ze wsi do miast, powstanie przemysłu i urbanizacja kraju”. W drugim okresie – po 1989 roku – „wszystko się zmieniło, powstał wolny rynek, w tym wolny rynek książki”. Pojawiły się nowe narzędzia informacyjne włącznie z internetem. – Są to zjawiska – bez przesady – globalne i Instytut musie je obserwować, bo zostaniemy bez właściwego podkładu – gruntu, na którym wszystko się dzieje – stwierdziła prof. Kołodziejska. Dodała na zakończenie: „w Instytucie są nowe pokolenia coraz lepiej wykształcone, coraz lepiej obyte w świecie i niech tak już zostanie!”. Pozostałe wystąpienia były zatytułowane: „Czytelnictwo w Polsce. Zmiany i trwanie” (dr Janusz Kostecki), „Współczesny czytelnik w świetle badań IKiCZ” (dr Katarzyna Wolff), „Czytelnictwo młodzieży” (dr Zofia Zasacka), „Internet a czytelnictwo” (mgr Sebastian Wierny), „Jaka biblioteka publiczna?” (dr Barbara Budyńska), „Zasoby bibliotek …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1069 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się