Poniedziałek, 25 stycznia 2010
List Sonii Dragi w sprawie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru266
Drogi Święty Mikołaju, wiem, że trochę późno do Ciebie piszę, ale liczę na to, iż jeszcze ten list zechcesz przeczytać. Mam takie wielkie marzenie i chyba tylko Ty możesz mi pomóc w jego realizacji. Widzisz, Święty Mikołaju, jestem członkiem Rady Polskiej Izby Książki i to, jak będzie ta instytucja funkcjonować, jest dla mnie niezwykle istotne. Włączyłam się w prace PIK-u z nadzieją, że moja społeczna aktywność przyczyni się do wzmocnienia pozycji środowiska wydawniczego, ale mam teraz sporo wątpliwości, czy zmierzamy we właściwym kierunku. Książka coraz częściej przegrywa z filmem czy grą komputerową, a przecież to właśnie ona odgrywała i powinna dalej odgrywać istotną rolę poznawczą, edukacyjną i wychowawczą w życiu każdego człowieka. Polska Izba Książki, zrzeszając wydawców, hurtowników i księgarzy, powinna robić wszystko, by przywrócić odpowiednią pozycję książki w naszym życiu. Marzy mi się, byśmy stali się na tyle mocnym i wpływowym środowiskiem, które stanie się partnerem do rozmów np. dla ministra kultury. Dotychczasowe relacje pokazują, iż traktowani jesteśmy jako zło konieczne – minister spotyka się z przedstawicielami Rady, przyjmuje nasze postulaty, obiecuje pomoc, po czym mijają dwa lata i nic się nie dzieje. Czy nie mógłbyś sprawić, Święty Mikołaju, by nas naprawdę wysłuchano? Widzisz, książka spychana jest na margines życia przeciętnego człowieka, a Ministerstwo Kultury nie robi nic, by powstrzymać zanik omawiania nowości wydawniczych na łamach prasy, czy w telewizji, w ramach jakiegoś rozsądnie prowadzonego programu. Czy nie moglibyśmy w ramach PIK-u zająć się bardziej promocją czytelnictwa? I nie chodzi mi tylko o organizację Gali podczas Światowego Dnia Książki, ale jakąś skomasowaną akcję, która, mając poparcie Ministerstwa Kultury, mogłaby być realizowana przez wiele środowisk – nie tylko wydawców, bibliotekarzy i księgarzy, ale nauczycieli, dziennikarzy i nawet polityków. Dość często czytam wypowiedzi wpływowych osób, które podkreślają, jak wielką rolę …
Wyświetlono 25% materiału - 289 słów. Całość materiału zawiera 1159 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się