Piątek, 1 marca 2019
Mówiąc żartem, Jan Józef Szczepański – którego setna rocznica urodzin minęła niepostrzeżenie 12 stycznia (nawet w TVP Kultura się o tym nie zająknięto!) - do literatury wkroczył w „Butach” „Polską jesienią”. Takie tytuły nosiły jego pisarskie juvenilia. Pierwsze zawierało cykl opowiadań (m.in. „Wszarz” i „Stajnia na Celnej”) rozliczających się – w sposób odległy od heroizmu, o co mieli pretensje, skądinąd słuszne, nie tylko kombatanci – z własną przeszłością okupacyjną. Bo autor był konspiratorem Związku Jaszczurczego, a potem Armii Krajowej. A wcześniej walczył w Kampanii Wrześniowej. I zbeletryzował swe przeżycia w drugiej ze wzmiankowanych na początku książek. Swą rangę umacniał kolejnymi powieściami. „Ikar” i „Wyspa” pieczołowicie rekonstruowały losy Antoniego Berezowskiego, powstańca styczniowego, a potem zamachowca usiłującego zabić cara Aleksandra II. Zamachu – nieudanego – dokonał w Paryżu, więc podlegał francuskiej jurysdykcji. Został skazany na wieloletnie więzienie – a potem przymusowe osiedlanie – na Nowej Kaledonii, gdzie zmarł (po przeszło czterech dekadach pobytu!) w roku 1917. „Kapitan” – napisany w roku 1969 – edycji doczekał się dopiero kilkanaście lat później. Zrazu emigracyjnej. Krajowi czytelnicy opowieści o Witoldzie Gorskim – dowódcy statku „Dżakarta”, którego Wojna Sześciodniowa zaskoczyła w Kanale Sueskim – poznali już w III RP. Wprawdzie kapitan i jego dzielna załoga pomogli wielu żołnierzom egipskim, zagubionym, nierzadko rannym w tym konflikcie zbrojnym, lecz – jak donosił agent Służby Bezpieczeństwa, obecny chyba na każdej jednostce peerelowskiej flotylli …
Wyświetlono 25% materiału - 224 słów. Całość materiału zawiera 898 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się