Poniedziałek, 3 czerwca 2019
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 498 (9/2019)
Na Warszawskich Targach Książki mieliśmy najpierw panel dyskusyjny pod egidą ZAiKS-u, a następnego dnia prezentację Kancelarii Prawniczej Patrimonium. Ponieważ od uchwalenia przez Parlament Europejski do wdrożenia przez parlamenty krajowe państw członkowskich upłyną maksimum dwa lata i Sejm może w różny sposób ją wprowadzić do polskiego prawa, to już teraz pojawiła się sugestia, że w razie niesatysfakcjonującego wypełnienia przez Sejm tego obowiązku implementacja zostanie zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE przez organizacje twórców. Ale „twórcy też się boją za ataki na siebie”, bo słyszą głos ludzi: „artyści muszą mieć zapłacone za swoją twórczość, tylko nie kosztem mojej wolności w internecie”. Eustachy Rylski przytaczając te opinie komentuje, że „każda bzdura jest w stanie zalęgnąć się w głowach internautów i z tym mamy kłopot. Naszym zadaniem (polityków, administratorów i twórców kultury) jest walka”. Artur Kurasiński mówił o amerykańskiej dysproporcji pomiędzy firmami a korzystającymi, wyliczając wielkie afery związane z wykorzystaniem danych, które generują te systemy, zauważył, że 75 proc. wpływów z reklamy odchodzi do Google’a i Facebooka i że drenują one system m.in. wydawców prasy, mediów. Uznał, że konflikt w trakcie głosowań nad Dyrektywą to jest starcie cywilizacyjne, zaś lobbyści w Brukseli bardzo się cieszą, bo to będzie generować olbrzymie koszty dla tych gigantów, aby przekonywać... Marek Kościkiewicz, wypowiadając się w imieniu autorów, „ma nadzieję i też się boi”, twierdzi, że na styku pieniądza i polityki bardzo dużo opinii i hejtów jest płacone przez duże koncerny, bo pieniądze, które powinni dostać twórcy zgarniają udziałowcy koncernów. Wyraził też obawę, że populizm zaburzy implementację dyrektywy. Mecenas …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 998 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się