środa, 3 kwietnia 2013
Raport z działalności
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru351
Realizowany od 2007 roku program Dys- kusyjnych Klubów Książki, to jedna z czołowych w kraju inicjatyw propagujących czytelnictwo. Inne zadania programu to ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek oraz zachęcenie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. Jego operatorem jest Instytut Książki. Kluby działają przy bibliotekach w ca- łej Polsce. Na szczeblu centralnym są koordynowane przez IK, na szczeblu regionalnym – przez wojewódzkie biblioteki publiczne. Jesienią 2012 roku przeprowadzono szczegółowe badanie ich działalności, które ma być podstawą dla przyszłej strategii rozwoju i działalności Klubów. Ankiety zostały wysłane do wszystkich urzędów marszałkowskich (16), wszystkich dyrektorów bibliotek wojewódzkich (18) oraz do członków DKK (1350). Z przeprowadzonego badania wynika m.in., że do końca sierpnia 2012 roku liczba zarejestrowanych klubów wynosiła 1027, z czego 721 stanowiły kluby dla osób dorosłych. Działalność DKK finansowana jest ze środków Instytutu Książki. Pieniądze te przekazywane są wojewódzkim bibliotekom publicznym w ramach programu dotacyjnego i mogą być wykorzystane m.in.: na zakup książek, pokrycie kosztów ich dystrybucji wśród klubów na terenie województwa oraz koszty organizacji spotkań autorskich, wykładów o literaturze i szkoleń dla moderatorów. Chociaż działalność klubów jest koordynowana przez inicjatora programu – Instytut Książki – i przez biblioteki wojewódzkie, to jednak cała „wła- dza” spoczywa w rękach klubowiczów. To oni wybierają książki i decydują o programie spotkań autorskich. Przeprowadzone przez IK badanie stało się sposobnością do analizy m.in. struktury społeczności DKK. I tak, klubowiczami w zdecydowanej większości są kobiety. Stanowią one aż 90 proc. tej zbiorowości. Ponadto osoby, które uczestniczą w spotkaniach, najczęściej legitymują się wykształceniem wyższym (55 proc.) lub średnim (40 proc.) oraz spotykają się w klubach, które działają w miastach …
Wyświetlono 25% materiału - 271 słów. Całość materiału zawiera 1086 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się