Poniedziałek, 14 maja 2018
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru80
Dzień Księgarza, tradycyjnie przypadający 13 grudnia, w 2017 roku świętowano w sobotę 16 grudnia w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta. Na zaproszenie Stowarzyszenia Księgarzy Polskich i Klubu Księgarza przybyło wielu szacownych gości, zasłużonych księgarzy i ich przyjaciół. Szczególnie powitano Włodzimierza Paszyńskiego, wiceprezydenta m. st. Warszawy, prof. Janusza Foglera, prezesa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Barbarę Rogalską, kierownik Muzeum Drukarstwa w Warszawie oraz Józefa Tejchmę, przed laty wicepremiera i ministra kultury i sztuki, stałego bywalca Klubu Księgarza. Spotkanie otworzył Tadeusz Prześlakiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, który w krótkim wystąpieniu nawiązał do 85-letniej tradycji Święta Księgarzy 12/13. W 1932 roku wprowadzono szczególne zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców przy większych zamówieniach – przy zamówieniu dwunastu egzemplarzy jednego tytułu wydawca dawał bezpłatnie trzynasty egzemplarz, co w praktyce stanowiło dodatkowy rabat w wysokości 8,3 proc., a na fakturze było odnotowane jako 12/13 egzemplarz. Stąd wzięła się tradycja, aby Dzień Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. Przewodniczący przypomniał o jubileuszach, jakie miały miejsce w 2017 roku, m.in. 100-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji Stowarzyszenie Księgarzy Polskich przygotowało dla SBP Dyplom Uznania dla zasług historycznych i działań współczesnych, podejmowanych w imię dobra książki polskiej, dziękując jednocześnie za wieloletnie ciepłe relacje. O jubileuszach prasy branżowej mówił Bogdan Klukowski, znawca rynku książki i księgarstwa, autor wielu publikacji i artykułów z zakresu literatury i księgoznawstwa. Przypomniał, że w 2017 roku minęło 60 lat od ukazania się czasopisma „Księgarz”, organu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich poświęconego rynkowi księgarskiemu, czytelnictwu, problemom zawodowym. Pierwszy numer, jako dwutygodnik, pojawił się 31 …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 990 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się