Wtorek, 17 kwietnia 2007
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2007
O dziewictwie powiedzieć można to samo, co rzekł Bertolt Brecht o ubóstwie: „Nie hańbi, ale cholernie irytuje”. W przypadku dziewictwa hańbą była jednak raczej jego utrata, ale irytacji i tak nie brakowało. Hanne Blank, autorka „Virgin” (Bloomsbury), prezentuje w swej szczegółowej i ciekawie napisanej pracy szeroko pojętą historię koncepcji dziewictwa, jaka bez wątpienia należy do najstarszych w dziejach ludzkości. Dla wielu recenzentów – zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii – książka Blank jest zaskoczeniem, nie tyle ze względu na treść, co samą osobę autorki: jej dotychczasowe zainteresowania obejmowały raczej erotykę niż badania naukowe, zredagowała kilka tomów erotycznych tekstów (np. „Shameless: Women’s intimate erotica” czy „Best transgender erotica”), wydała tom własnych opowiadań utrzymanych w podobnym klimacie. Jednak w „Virgin” wykazuje rzetelne podejście naukowe do tematu wcale niełatwego, choć stanowiącego nader częsty obiekt żartów. Autorka rozpatruje koncepcję dziewictwa z feministycznego punktu widzenia: to heteroseksualni mężczyźni odpowiedzialni są za tak wielkie znaczenie przydawane posiadaniu lub utracie hymenu, to oni – jako władcy i właściciele kobiet – wymuszali zachowanie dziewictwa, kupczyli nim, wywoływali wojny, gdy okazywało się naruszone. Dziewictwo było sprawą honoru – tak kobiety, jak mężczyzny. Blank dowodzi, że starożytne i średniowieczne przekonania uległy dość powierzchownym zmianom – nie oceniamy już moralności wedle koloru skóry (barwą symbolizującą dziewictwo była biel, a zatem, przekonywali dawni misjonarze, im kto ciemniejszy, tym bardziej rozpustny), ale pozostało wiele przesądów wykorzystywanych nadal przez mężczyzn, jak sugeruje Blank. Należy do nich m.in. przekonanie o uzdrowicielskich właściwościach defloracji. Statystyka podana przez autorkę jest porażająca, mimo iż dotyczy XVIII-wiecznego Londynu: 20 procent gwałtów w angielskiej stolicy dokonywanych było na dziewczynkach poniżej 10 lat. Niestety, …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1056 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się