Poniedziałek, 11 stycznia 2010
Subiektywne podsumowanie 2009 roku
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru265
W pierwszym numerze Biblioteki Analiz w nowym roku warto podsumować ten poprzedni. Bywa że rynkowe wstrząsy, choć intensywne, trwają krótko, wiodąc następnie żywot w anegdotach czy dziennikarskich archiwach. Poniższe – można przypuszczać – już mają albo mieć będą wpływ na rynek wydawniczy, wykraczając poza chwilowy urok kronik towarzyskich. Problemy z Empikiem Zatory płatnicze, radykalne ograniczenie zamówień, zwroty towarów z poprzednich okresów… Oto, czym w połowie roku zaskoczył dostawców największy detaliczny sprzedawca książek. Ucierpieli przede wszystkim wydawcy oferty, która w okresie wiosennym i letnim przeżywa swoje rynkowe pięć minut. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Przewodniki Pascala sprzedawane na internetowej stronie tego wydawcy z 60-proc. rabatem, falstart przewodników „Rough Guide”, do których licencję nabył PWN oraz dramatyczne wieści o zalegających w magazynach nakładach. Empik dzieli, rządzi i… pogrąża, korzystając z niezagrożonej pozycji lidera i hegemona. Tak było, jest i będzie przez kilka najbliższych lat. A może i dłużej. Koniec saloników Koniec saloników multimedialnych Kolportera stanowi chyba największe rynkowe rozczarowanie 2009 roku. Nadzieje pokładane początkowo w Matrasie miały się zmaterializować właśnie w firmie Krzysztofa Klickiego. Zdawało się, że silna kapitałowo, dysponująca doświadczeniem w handlu detalicznym struktura w perspektywie pięciu lat zdoła nawiązać dialog konkurencyjny z Empikiem, na którego punktach salony Kolportera były zresztą wzorowane. Słabe wbrew pozorom lokalizacje saloników sprawiły, że kielecka firma skierowała strumień swych inwestycji ku zupełnie innemu obszarowi rynku książki. Co też okazało się zaskoczeniem. Konsolidacja Domów Książki W równym stopniu zagadką, jak i nadzieją, wydają się w tej sytuacji próby skonsolidowania dawnych Domów Książki przez spółkę ABC Księgarnie. Jej udziałowiec, Marek Nowakowski, wyrasta na szarą eminencję branży księgarskiej, wspomagany przez Piotra Prüffera, nieźle już zadomowionego w sieciach Białegostoku i Akrybii. Inwestycję tą skrywa jednak mgła tajemniczości, a znaki zapytania dotyczą źródeł jej finansowania. Nie tworzy to najlepszej atmosfery wokół interesujących skądinąd planów. A szkoda. Czas może zatem odkryć karty? „Bo książki są fajne” Skoro rozsiane po Polsce księgarnie nie zdołały się porozumieć chociażby na płaszczyźnie wspólnych działań promocyjnych, zrobił to Krzysztof Bujalski z firmy outsourcingowej Bedeker, startując z projektem o nazwie Fajna-Księgarnia.pl. Dziś w jego skład wchodzi sto …
Wyświetlono 25% materiału - 341 słów. Całość materiału zawiera 1364 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się