Poniedziałek, 25 lipca 2011
Oferta wydawców i plany MEN
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru305
Za cztery lata w Korei Południowej ma dojść do pełnej digitalizacji podręczników szkolnych. Tamtejsze ministerstwo oświaty ogłosiło niedawno program Smart Education, który przewiduje po 2015 roku całkowite przejście z papierowych na elektroniczne podręczniki. Jeżeli planowane zmiany wejdą w życie, Korea byłaby pierwszym krajem świata, w którym wszystkie podręczniki papierowe zostałyby zastąpione e-bookami. Już wkrótce dzieci rozpoczynające naukę w szkole mają zostać zaopatrzone w tablety. Koszt przekształcenia do wersji elektronicznej wszystkich zaakceptowanych przez resort oświaty podręczników do szkoły podstawowej i gimnazjum wyniesie 2 mld dolarów. Obecnie strukturalne rozwiązania zmierzające do digitalizacji podręczników i materiałów do nauki szkolnej są opracowywane i podejmowane także przez kraje takie jak Japonia, USA, Szwecja czy Francja. Jednak żaden resort oświaty nie zdecydował się do tej pory na pełną digitalizację podręczników szkolnych na podstawowym szczeblu nauczania – Korea ma więc szansę zostać światowym liderem w tym zakresie. Polski resort edukacji nie odcina się od ogólnoświatowej tendencji. Od połowy 2009 roku obowiązują zasady określające warunki dopuszczenia do użytku szkolnego podręczników w wersji elektronicznej. Od kilku lat mniej lub bardziej aktywnie opracowany jest też projekt postępu cyfryzacji polskiej szkoły, choć głównie z powodu bieżących problemów budżetowych środki finansowe, które państwo miałoby na ten cel przeznaczyć z budżetu centralnego, ulegają co jakiś czas znacznej redukcji. Niejasny jest też kierunek zmian, jaki miałaby przyjąć Polska. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami debaty, na temat tego czy lepiej inwestować w tablice interaktywne czy w laptopy, z których uczniowie mogliby korzystać wyłącznie w szkole. Jednak kwestia sprzętu do „obsługi” e-podręczników to nie wszystko. Pozostaje …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1002 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się