Wtorek, 9 lutego 2010
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru267
Gdyby krakowianina zapytać: – Który klub piłkarski jest najważniejszy na świecie? – to nie miałby on najmniejszych wątpliwości: Cracovia oczywiście!… No chyba że Wisła Kraków… Wisła czy Cracovia, Cracovia czy Wisła?… Rozmaite są na ten temat teorie (w tym względzie lepiej zasięgnąć opinii Jerzego Pilcha), ale przyjąć można, że z pewnego punktu widzenia jest to nieistotne: wszak zawsze ostatecznie wyjdzie na to, że Kraków jest najważniejszy i w zasadzie nie ma o czym gadać. Które z polskich miast jest stolicą kultury? Kraków oczywiście!… No chyba że Warszawa… Jednak w tym przypadku ewentualny spór: Kraków czy Warszawa, Warszawa czy Kraków – jest (w odróżnieniu od powyższego) sporem pozornym. Wszak wiadomo, że to Stołeczne Królewskie Miasto Kraków jest rzeczoną stolicą, mimo że z warszawskiej perspektywy owa osada jawi się jako typowa galicyjska pipidówa. Oczywiście, tego rodzaju wybitnie niestosowne inwektywy spływają po mieszkańcach wawelskiego grodu jak woda po gęsi: wiadomo bowiem powszechnie, że, z kolei, z perspektywy zaboru austro-węgierskiego Kongresówka to „parasole” i trudno się dziwić ich kompleksom. To, że Pałac Kultury jest wyższy od wawelskiej dzwonnicy z „Zygmuntem”, pozostaje co prawda faktem trudnym do zanegowania, ale, po prawdzie, w kategoriach historyczno-kulturowych niekoniecznie warto go podkreślać, a już na pewno nie należy używać jako koronnego dowodu wyższości Warszawy nad Krakowem! Kraków zawsze ubolewał, …
Wyświetlono 25% materiału - 210 słów. Całość materiału zawiera 840 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się