środa, 31 stycznia 2018
Między wierszami
Od kilku miesięcy trwał już stan wojenny, kiedy na naszym rynku fonograficznym pojawił się longplay pt. Za ostatni grosz”. Tekturowa obwoluta z awersem monety przypominała opakowanie zastępcze – jeden z wyróżników coraz bardziej niewydolnego ekonomicznie komunizmu. Tak zapoznałem się z Budką Suflera, której przeboje („Sen o dolinie”, „Nie wierz nigdy kobiecie”, „Tydzień łez”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Takie tango”) wpadły mi w ucho, a wokalistki (Izabela Trojanowska i  Urszula) w oko. Biografię grupy rodem z Lublina pt. „Memu miastu na do widzenia” (Prószyński i S-ka), pióra Jarosława Sawica – rekomendowano w jednym ze stołecznych Empików. Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski przyznają się w książce do sportowych fascynacji. Także futbolowych. Oglądali mecze naszej reprezentacji rozgrywane na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na tym obiekcie miała też miejsce promocja encyklopedycznego albumu opracowanego przez Andrzeja Gowarzewskiego pt. „Biało-czerwoni 1921-2018” (wyd. GiA). W tomie opisano m.in. losy Ernesta Wilimowskiego, najwybitniejszego piłkarza II RP. Dość powiedzieć, że w 22 spotkaniach polskiej drużyny narodowej strzelił aż 21 goli, zaś w 13 meczach w barwach Niemiec trafiał do bramki przeciwników ośmiokrotnie. Nie obowiązywał jeszcze przepis Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, wedle którego futbolista ma prawo występować tylko w jednej reprezentacji. We wczesnym dzieciństwie przyszły napastnik kopał szmaciankę. Oryginalną futbolówkę dostał dopiero w prezencie na Pierwszą Komunię Świętą. Godzinami odbijał ją od wyszczerbionego muru. Toczyła się w różne strony, ale z czasem stała się chłopcu posłuszna. Być może właśnie ta gra w „ściankę” wyrobiła w Erneście fenomenalną technikę. Jako piętnastolatek trafił do najbogatszego klubu Górnego Śląska: 1. FC Katowice. Jego założycielami byli Niemcy, dlatego nie cieszył …
Wyświetlono 25% materiału - 260 słów. Całość materiału zawiera 1040 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się