Poniedziałek, 28 października 2013
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2013
Pomników ci u nas dostatek. Wprawdzie niemało tych niesłusznych ideologicznie w ostatnim 23-leciu usunięto (vide eksponowane w Warszawie popiersia Nowotki, Marchlewskiego, Świerczewskiego, posąg Dzierżyńskiego), ale lukę szybko wypełniają nowe. Zazwyczaj niewzbudzające sporów. Jak choćby popiersie René Gościnnego, jednego z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej drugiej połowy ubiegłego stulecia. Usytuowane na dziedzińcu gmachu francuskiej szkoły na Saskiej Kępie – skądinąd imienia współtwórcy Asterixa, Obelixa i Lucky Luke’a – zostało odsłonięte przez jego córkę Annę. Wydawnictwo Znak patronujące uroczystości, jako wydawca sztandarowej prozy francuskiego autora, cyklu o przygodach Mikołajka, zaprezentowało przy okazji jej książkę – wspomnieniowy dyptyk zawarty w tomie pt. „Tata”. Prezes Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak – Henryk Woźniakowski – pochwalił się, że wszedł w skład komitetu honorowego pomnika Napoleona, który ma powstać w Krakowie. W obecnej stolicy Polski popiersie Małego Cesarza już stoi przy Placu Powstańców Warszawy, któremu chyba włodarze syreniego grodu nie przywrócą pierwotnej nazwy Napoleona właśnie. Po części oficjalnej zmarznięci nieco goście – z Joanną Dukaczewską z imponującą nową fryzurą na czele – udali się per pedes do pobliskiej restauracji „Maska” na równie apetyczny, co obfity brunch w stylu francuskim. Ten gastronomiczny przybytek znajduje się w miejscu „Sułtana”, legendarnej kawiarni funkcjonującej pod tym adresem przez cztery peerelowskie dekady. To jednak nie ona …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 813 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się