Poniedziałek, 12 marca 2018
Na-molny
Hermes Trismegistos, bóstwo magią napełnione, po trzykroć święte, narodziło się jako synkretyczna figura epoki hellenizmu, a wykreowane zostało dzięki stosunkowo późnej syntezie dwóch mitycznych postaci starożytności: greckiego Hermesa oraz egipskiego Thota. Synergia między nimi była możliwa na skutek podobieństw obszarów, jakie – każdy na swojej działce – obsługiwali. Obaj mianowicie zajmowali się pismem, wiedzą tajemną i odprowadzaniem dusz do wieczności. Fascynująca figura hellenistycznego Pana Największego przyszła mi na myśl w związku z pewnym facebookowym wpisem wysłanym z klawiatury Andrzeja Tomaszewskiego. Czołowy polski znawca zagadnień pisma, zwłaszcza zaś ich krojów, westchnął był smutno na zamkniętym forum, że właśnie przystąpiono do rozbiórki warszawskiego gmachu, w którym mieścił się Dom Słowa Polskiego. Czyli unicestwiona zostaje do fundamentów jedna z tych świątyń druku, które przez dekady decydowały o wydolności rynku prasy i książki polskiej. Wraz z upadkiem Domu Słowa Polskiego (zupełnie dosłownym!) kończy się więc u nas ważna w drukarstwie epoka, znaczona miliardami gazetowych i książkowych stronic. Ciekawe, czy i jakie Bóstwo Słowa, dotąd przez wieki odpowiedzialne za przelewanie myśli z głów na papier, więc jakie Bóstwo wzięło się dziś za odprowadzanie w zaświaty wybitnych fachowców umiejących powielać myśli w formie ołowianego składu? W jakich nowoczesnych niebiosach przywitają przybyszów wiekowi majstrowie kilku stuleci, dawno odeszli linotypiści, zecerzy, metrampaże (wśród nich także ojciec Andrzeja, Roman Tomaszewski, bibliofil, poligraf, światowej klasy typograf)? Zecer. Metrampaż. Wiele równie tajemnych terminów śmiało już można wprowadzać do telewizyjnych lub komputerowych quizów, bo ich sens ulega błyskawicznemu zatarciu. I tylko uczniowie …
Wyświetlono 25% materiału - 240 słów. Całość materiału zawiera 963 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki