Czwartek, 22 lipca 2010
Książką w płot
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2010
Historia Polski bitwami stoi. Bo też trzeba przyznać naszym przodkom szczególny dar wygrywania wielkich batalii (a i przegrywać umieli w stylu nie mniej godnym pieśni), choć na ogół nie przekładał się on na umiejętność praktycznego wykorzystywania odnoszonych zwycięstw. Ot, co żołnierz szablą wyrąbał, to panowie posłowie czy ekscelencje dyplomaci bądź dożywotni prezydenci, dla niepoznaki królami zwani, z kretesem marnowali. Co do samych bitew jednak – mucha nie siada! Przypadająca 15 lipca okrągła rocznica starcia pod Grunwaldem skłania do szerszej refl eksji, albowiem rok bieżący przynosi nie jeden lecz trzy tego typu okrągłe jubileusze, osobliwy zaś układ upamiętnianych wydarzeń, w równych dwustuletnich odstępach, niezwykle trafnie streszcza nasze narodowe dzieje. Słowem: historia w pigułce, czy raczej – w karabinowej łusce. Wizja i entuzjazmSekwencję rozpoczyna wiktoria grunwaldzka – królowa polskich bitew a ponadto wydarzenie dla całych dalszych dziejów naszego państwa kluczowe – swoisty akt założycielski zarówno Rzeczypospolitej i jagiellońskiego imperium, jak również tworzącego je społeczeństwa obywatelskiego. Batalia „być albo nie być” – klęska mogła oznaczać wymazanie Polski z mapy Europy, zwycięstwo zaś złamało kręgosłup agresywnego sąsiada, dało odrodzonemu przed wiekiem królestwu podstawy nieporównanie wyrazistszego zaistnienia na arenie międzynarodowej, Władysławowi Jagielle zaś otworzyło drogę do zapoczątkowania dynastii, która wyniesie Rzeczpospolitą do pozycji niekwestionowanego mocarstwa. Obfitość portretów bitwy zachęca do sięgnięcia po rzecz najświeższą – „Grunwald 1410. Bitwa, która przeszła do legendy” Witolda Mikołajczaka – opublikowaną przez Wydawnictwo Replika z Zakrzewa. Sumując wyniki dociekań licznych pokoleń dziejopisów poznański historyk snuje opowieść o burzliwej relacji Polaków i Litwinów z teutońskim zakonem, od przybycia tego ostatniego na ziemię chełmińską aż po inkorporację Prus Królewskich przez …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1034 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się