Poniedziałek, 3 listopada 2008
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru233
Już listopad. Najważniejszy miesiąc dla polskiego rynku książki – październik – przeszedł do historii: frankfurckie targi za nami; za nami również, już dwunasta, krakowska impreza targowa. Rozdano rozmaite nagrody, wydano najważniejsze książki roku, z najwspanialszą – „Wierszami zebranymi” Zbigniewa Herberta na czele, opracowanymi z podziwu godną determinacją przez wydawnictwo a5 Krystyny i Ryszarda Krynickich. Jak to zwykle bywa, na koniec roku „musiał” odejść ktoś ważny, szczególnie dla polskich czytelników: umarł William Wharton. Pozornie wszystko normalnie i tradycyjnie… Jak co roku, branża żyła w rytmie znanym i nie zakłóconym nawet przez światowy kryzys finansowy, który dla wielu wydaje się jakoś odległy, tylko medialny i nadmiernie nie niepokojący, mimo że koszty papieru wzrosną znacznie, o czym wkrótce przekonamy się boleśnie. W moim Krakowie też normalnie i typowo, czyli trudno się obejść bez jakiejś większej awantury z pisarzem bądź książką w tle. Tej jesieni Kraków żył (i ciągle żyje!) oświadczeniem Pełnomocnika Prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, który stwierdził, że Czesław Miłosz to kontrowersyjna postać, a po prawdzie wróg polskości i w dodatku ogólnie podejrzane indywiduum [pisaliśmy na ten temat w poprzednim numerze Biblioteki Analiz – red.]. Jak widać Kraków, w odróżnieniu od reszty Polski, żyje problemami fundamentalnymi: usunąć poetę ze Skałki czy łaskawie pozostawić go tam w spokoju. Byłoby nienormalnie, gdyby Kraków raz do roku nie przeżył jakiejś gorszącej awantury, co zasadniczo wpływa na polepszenie samopoczucia i podniecający …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 900 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się