środa, 31 stycznia 2018
Namolny książkowiec
Spotykam w życiu dziwaków, dla których teksty zebrane w druki zwarte okazują się ważniejsze ponad wszystko. Odrzucają rozkosze nieba i ziemi, nie dla nich wdzięki jakiejś Beatrycze. Istnieją właściwie tylko Xięgi. Smakosze druku – jak dinozaury – przypełzają z czeluści minionych epok, kiedy wartość informacji zawartej w Dziełach nie dawała się niczym zastąpić, a dostęp do książek oznaczał możliwość wejścia w obszary magicznych prawd, zrozumiałych tylko dla wtajemniczonych. Istniała dawniej bowiem – wyjaśniam wam, droga współczesna młodzieży – rzeczywistość zbudowana na kształt masońskich lóż: jeśli nie znałeś tajemnych kodów opisanych przez tytuły książkowe rzadko dostępne i nader wstrzemięźliwie rozpowszechniane, nikt cię do grona posiadaczy mądrości za żadną cenę nie dopuszczał. Magowie zaś dzielili się tylko między sobą informacjami, podając półgłosem z ust do ust, jaki następny artefakt znalazł się oto właśnie w ich posiadaniu. Bo oni, ci uczestnicy wspólnoty niezwykłego przekazu, gromadzili artefakty. Spisane na papierze lub rękopiśmienne. Jeśli po długich zabiegach udowodniłeś, że jesteś osobnikiem godnym zaufania, dostępowałeś zaszczytu audiencji, podczas której Mistrzowie łaskawie okazywali ci druki rzadkie, nieoczywiste, pełne takich deserów, jakie i ciebie od razu wprawiały w niekłamany zachwyt. Kochankowie zakurzonych stronic. Uwiecznił ten gatunek prehistorycznych jaszczurów Julian Tuwim w znanym wierszu „Zakochany bibliofil”, z podtytułem „Ballada tragiczna”. Sam się do nich zaliczał. Cenię kilku takich specjalnej maści Iluminatów, strażników słowa wypisanego. Pierwszym z bliskich był mi – cztery dekady wstecz – Jan Gondowicz; z nim dzieliłem pierwotny zachwyt polonistycznego nieopierzeńca dla książek i gór (wspomnę przy okazji, że Janek nauczył …
Wyświetlono 25% materiału - 244 słów. Całość materiału zawiera 976 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się