Wtorek, 25 listopada 2014
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2014
„How to be both” – najnowsza powieść Ali Smith (Hamish Hamilton), wymieniana na tegorocznej długiej liście kandydatów do nagrody Bookera, przyciąga już samym tytułem. „Dublet”? „W dwójnasób”? „Życie podwój ne”? Bodaj któraś z przedwojennych piosenek miała w refrenie słowa „my oba to osoba”. Pasuje jak ulał. Mniejsza z tym, to zmartwienie tłumacza. Ewentualnego, bo powieść nie jest łatwą lekturą i dla translatora też prostym zadaniem nie będzie. Choć z pewnością może mu dać dużo przyjemności – tu trzeba się pogim nastykować, znaleźć właściwy ton, odpowiednie metrum nawet. Ali Smith swą rozprawę o alegoryczności sztuki opiera o dwie równolegle prowadzone narracje, których bo haterów (lub bohaterki) dzieli co najmniej pięć stuleci. To nic samo w sobie nowego, jednak Smith stawia czytelnika przed koniecznością nieoczekiwanego – i, nie ukrywam, rzeczywiście trudnego, bo niosącego kon sekwencje – wyboru. Powieść trafiła do księgarń w dwu wersjach, skomponowanych naprzemiennie: jedną otwiera narracja dotycząca XV-wiecznego artysty z Ferrary, drugą – relacja z włoskiej podróży brytyjskiej na stolatki, Georgii, która wraz z młodszym bratem towarzyszy matce w poznawaniu wybranych arcydzieł. Czy tałem wersję pierwszą, chyba wolałbym mieć do czynienia z drugą – rozważania na temat życia i twórczości Francesca del Cossa nieco nużą swą początkową pretensjonalnością. Głównym tematem powieści jest rzeczywistość zdarzeń, pamięć o nich, ich obecność zapisana poprzez sztu kę. A równocześnie – iluzoryczność, nieprecyzyjność. W rozmowie prowadzonej z Georgią matka opowiada jej o …
Wyświetlono 25% materiału - 228 słów. Całość materiału zawiera 914 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się