Piątek, 24 maja 2019
W 1969 roku Krzysztof Dzikowski, już wówczas uznany tekściarz, machnął słowa do muzyki Seweryna Krajewskiego. Powstał przebój: „Tak bardzo się starałem”. Nas interesuje wyłącznie jeden fragmencik. Brzmi: „Ja dla Ciebie byłem gotów kilo wiśni zjeść z pestkami…”. Długo nie wiedziałem, że obrazek dotyczy realnego zdarzenia. Dziś wiem, między innymi dzięki „Życioryście 3” Janusza Rudnickiego (Iskry), który anegdotę przytacza za znakomitą biografią Mariusza Urbanka „O jednym takim, któremu ukradziono słońce” (Czarne). Rzecz dotyczyła szczenięcych lat Kornela Makuszyńskiego. Sztubak Makuszyński, by zyskać przychylność jakiejś podfruwajki, zżarł kilogram wiśni, pestek nie pomijając. Z żądzy sympatyzowania i tak wyszły nici, gdyż pewien ambitny rywal przebił późniejszego pisarza, konsumując w rewanżu pęk kwiatków ze słomkowego kapelusza panny, przy czym dla efektu spożył również wstążkę oplatającą ów bukiet. Uczeń Makuszyński musiał więc obejść się smakiem, panny poniechawszy. Nie mam pojęcia, skąd Krzysztof Dzikowski o tym usłyszał. Nie bez kozery przywołuję epizod sprzed stu lat, rezygnując z cytowania Urbanka wprost. Czynię to chytrze, gdyż za pośrednictwem książki Rudnickiego. Wszystko bowiem, co wyżej przytoczyłem, stanowi zaledwie wstęp do całkiem innych refleksji. „Życiorysta 3” napisany jest z charakterystycznym dla pana Janusza rysem prześmiewczym. Uczenie bym mógł skonstatować, że Rudnicki operuje stylem literatury skarnawalizowanej. Czyli używa chwytów mających na celu wypięcie się na oficjalnie obowiązujące normy. Otóż na użytek tego felietonu sam użyję stylu skarnawalizowanego. Najpierw napiszę, że – jak zwykle – autor „Życiorysty” robi sobie …
Wyświetlono 25% materiału - 226 słów. Całość materiału zawiera 905 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się