Poniedziałek, 24 sierpnia 2009
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2009
Przeczytałem niedawno biografię Byrona opublikowaną przez jego przyjaciela Johna Galta w 1830, już po śmierci poety. Galt, który z Byronem spędził wiele czasu i towarzyszył mu w licznych podróżach, rozpisuje się na temat sięgających średniowiecza korzeni rodu Bironów, Buronów, wreszcie Byronów; wychwala pod niebiosa George’a Gordona za jego wsparcie słusznej sprawy Albańczyków oraz zrozumienie trudnej pozycji Greków; drobiazgowo opowiada o ostatnich chwilach autora „Childe Harolda”. Byron to wzór do naśladowania i tyle, kolejny Wielki Brytyjczyk. Ale chwaląc swego przyjaciela, Galt wybiela go i pomija w biografii niewygodne epizody. Nie ma tu wzmianki o biseksualizmie, o dziecku zrobionym przyrodniej siostrze i o romansie z nią wyprzedzającym oficjalny związek z Annabellą Millbanke. Tak barwna postać od dawna przykuwała uwagę wielu biografów. Najnowszą książką jest „Byron in love” Edny O’Brien (Weidenfeld & Nicolson), opowieść, jak wskazuje tytuł, poświęcona uczuciowemu życiu jego lordowskiej mości. Irlandzka pisarka ma o Byronie opinię zdecydowanie różniącą się od prezentowanej przez Galta – poeta był tyranem, źle traktującym wszystkich mu bliskich, od matki po dzieci (miał trzy córki, w tym dwie nieślubne), bufonem i wiecznie zadłużonym snobem, nienasyconym seksualnie satyrem, który wykorzystywał partnerki i partnerów, po czym uciekał od nich. „Do dziś – pisze O’Brien – określenie »bajroniczny« oznacza eksces, diaboliczne czyny i podszyty rebelią brak odpowiedzialności zarówno wobec władzy, jak …
Wyświetlono 25% materiału - 212 słów. Całość materiału zawiera 849 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się