środa, 3 października 2018
To, co zawsze fascynowało mnie w literaturze, to opisywanie myśli i odczuć bohaterów. Z tego powodu lubię też pamiętniki. Owszem, to ważne, gdy opisują fakty, ale ważne również, gdy opisują uczucia autora. Co myślał o kimś, jak go odbierał, za kogo uważał opisywaną przez siebie postać. W pamiętnikach jednak rzadko zdarzają się szersze czy głębsze myśli autorów. Chyba, że są to rzeczy pisane nie z myślą o publikacji. Mam takich pamiętników sporo w domowym archiwum. W większości jednak nie nadają się do druku, bo są zwyczajnie nudne. Zwłaszcza że dotyczą spraw czy ludzi powszechnie nieznanych. Ponadto nie jest łatwo pisać ciekawie o własnej psychice i swoich myślach. To zdecydowanie lepiej wychodzi pisarzom. I to nawet, gdy zajmują się tworzeniem fikcji literackiej. Bo przecież robią to, czerpiąc z życia. Wzięłam jakiś czas temu udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pokazującej szlak Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. Nie chciałam jednak jechać tam zupełnie zielona, a dawno nie sięgałam do twórczości Marii Kuncewiczowej. Przyznam więc, że pamiętałam jej utwory dość słabo. Z tego powodu wyruszyłam w podróż po literaturze, do której nie zaglądałam ponad ćwierć wieku. Wybrałam „Dwa księżyce”, czyli zbiór opowiadań, oraz „Cudzoziemkę”. I po raz kolejny okazało się, że pewne książki trzeba czytać minimum dwa razy, z czego lektura w dojrzałym wieku pozwala na inne spojrzenie. „Dwa księżyce” były i są dla mnie opowieściami o Kazimierzu, w którym spotykają się dwa światy, z których dziś żaden niestety nie istnieje, a którego bohaterów, jak np. Antoniego Michalaka – portretującego moich rodziców czy Teresę Roszkowską – moją sąsiadkę z Saskiej Kępy, miałam przyjemność kiedyś poznać osobiście. W odbiorze tych opowiadań nic się nie zmieniło. Może poza tym, że jeszcze bardziej zatęskniłam za Kazimierzem mego dzieciństwa, w którym jest mniejszy tłok turystów, jest masa …
Wyświetlono 25% materiału - 288 słów. Całość materiału zawiera 1152 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki

Privacy Preference Center

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?