Piątek, 27 czerwca 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2008
Dorobek nie tylko polskiego, ale i światowego orzecznictwa w zakresie prawa cytatu nie jest zbyt obfity, jeśli nie ubogi. A szkoda, bo w ten sposób wiele problemów związanych z prawem cytatu pozostaje jedynie przedmiotem dywagacji doktryny, nie mając praktycznego przełożenia na sądowe rozstrzygnięcia sytuacji „z życia wziętych”, wyznaczające linię interpretacji przepisów prawa autorskiego, które zarówno na gruncie poprzednio obowiązującej ustawy, jak i ustawy obecnej rodziły i rodzą szereg wątpliwości. Tym bardziej warto pochylić się nad tymi orzeczeniami, które prawa cytatu wprost dotyczą. Jak żywić trzodę? Sprawę, którą rozpoznawał Sąd Najwyższy, zainicjowała Aleksandra C., autorka zamieszczonych w pracy zbiorowej „Normy żywienia zwierząt gospodarskich”, tabel wartości pokarmowej pasz dla przeżuwaczy, trzody chlewnej i koni oraz tabel zawartości składników mineralnych i karotenu w paszach. Tabele te, z niewielką modyfikacją, znalazły się również bez zgody autorki w wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne (PWRiL) książce „Gospodarka paszowa” autorstwa Bogdana C., J.Z. i H.Z. Aleksandra C. pozwała wydawcę oraz Bogdana C., autora tej partii książki, w której znalazły się tabele jej autorstwa, żądając zasądzenia solidarnie od pozwanych odszkodowania, a nadto zakazania pozwanemu wydawnictwu dalszej publikacji wydanej przezeń książki. W toku postępowania ustalono – na podstawie opinii biegłego – że sporne tabele w rzeczywistości zostały skopiowane z niewielką zmianą. Sąd ustalił ponadto, że tabele te pozwany Bogdan C. zamieścił w „Gospodarce paszowej” bez wskazania autorstwa Aleksandry C. i bez uzyskania jej zgody oraz że za ten przedruk nie otrzymała wynagrodzenia. Bogdan C. bronił się, że tabele nie są …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 974 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się