Piątek, 24 listopada 2006
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2016
Kodeks pracy dzieli przesłanki rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia na dwie grupy: 1. gdy przyczyna rozwiązania jest zawiniona przez pracownika, 2. gdy pracownik nie ponosi winy za okoliczności uzasadniające skorzystanie z tzw. trybu natychmiastowego. Pierwsza grupa przesłanek znalazła się w Kodeksie pracy w słynnym art. 52, o drugiej zaś mowa w art. 53. Ciężkie naruszenie Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie: 1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, 2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, 3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Najwięcej kontrowersji budzi katalog ciężkich naruszeń. Kodeks pracy nie zawiera takiego katalogu, przyczyny takie wymieniane są natomiast w orzecznictwie. Są to przykładowo: jednorazowa nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy, jeżeli z okoliczności wynika, że było to działanie umyślne (np. złośliwe) lub spowodowało powstanie znacznych szkód u pracodawcy; spóźnianie się do pracy, jeżeli jest działaniem uporczywym i długotrwałym; w konkretnych okolicznościach – nawet jednorazowe spóźnienie do pracy; nadużywanie pracowniczego prawa do krytyki stosunków istniejących w zakładzie pracy, przełożonych i innych pracowników, jeżeli taka …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 832 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się