Wtorek, 12 sierpnia 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru8/2008
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, będący „bohaterem” tego odcinka, został wydany „pod rządami” poprzedniej ustawy autorskiej, pochodzącej z 1952 roku (dalej: PrAut1952). W ówczesnym stanie prawnym – na podstawie art. 5 PrAut1952 – „reporterskie zdjęcia fotograficzne” były wyłączone spod ochrony prawa autorskiego. Obecnie fotografie reporterskie stanowią przedmiot dozwolonego użytku, o którym mowa w art. 25 PrAut (licencja na rzecz mediów). Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu to – udana, moim zdaniem – próba zdefiniowania pojęcia „fotografii reporterskiej”, dlatego też zachowało aktualność i warto się nad nim pochylić. Sprawa dotyczyła książki prof. Krystyny Daszkiewicz „Uprowadzenie i morderstwo księdza Jerzego Popiełuszki”, do której zdjęcia – za namową autorki – wykonał Maciej Ł., uczestnik seminarium prowadzonego przez panią profesor. Autorka omówiła z fotografem tematykę zdjęć, a gdy ten przedstawił jej 180 wykonanych fotografii, wybrała 27 i opatrzyła tytułami. Książka ukazała się nakładem Kantoru Wydawniczego SAWW w 1990 roku. Niestety, pominięto nazwisko Macieja Ł. jako autora zdjęć. Fotograf wystąpił więc do sądu. Sąd Wojewódzki w Poznaniu uwzględnił powództwo, zobowiązując pozwaną oficynę do usunięcia skutków naruszenia prawa autorskiego powoda przez opublikowanie w prasie ogólnopolskiej („Gazeta Wyborcza” i „Rzeczpospolita”) oraz lokalnej („Głos Wielkopolski”, „Gazeta Poznańska”, tygodnik „Wprost”) oświadczenia, zasądzając odszkodowanie oraz brakującą część wynagrodzenia, nakazując pozwanemu wydanie powodowi 3 egz. pierwszego wydania książki, wreszcie orzekając o kosztach procesu. W uzasadnieniu sąd przyznał, że z uwagi na charakter książki powód musiał uzgodnić z autorką treść zdjęć, jednak „sposób przedstawienia poszczególnych miejsc uzależniony był od inicjatywy twórczej fotografa”, a w konsekwencji wykonane przez niego zdjęcia mają charakter indywidualny. Dalej w …
Wyświetlono 25% materiału - 251 słów. Całość materiału zawiera 1006 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się