Poniedziałek, 25 września 2006
Główna Księgarnia Naukowa w Krakowie
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2006
W Krakowie jest wiele wspaniałych księgarni, do których na pewno zaliczyć trzeba placówkę przy ul. Podwale 6, dzisiaj – zdaje się – największą księgarnię w tym mieście. Główna Księgarnia Naukowa, bo o niej mowa, kontynuuje tradycje przedwojennej placówki „Nauka i Sztuka”. Księgarnię tę założył w 1934 roku Kazimierz Leśniak. Działała ona przez cały okres okupacji niemieckiej, a po wojnie została częścią Przedsiębiorstwa Państwowego „Dom Książki”. Nie ulec pokusie Już w czasach PRL miała opinię najlepiej zaopatrzonej placówki w Krakowie. Zasługa to oddanego i fachowego personelu księgarni, kierowanego wówczas przez znaną w środowisku księgarzy i cieszącą się olbrzymim szacunkiem klientów Genowefę Stachowicz. W 1990 roku właściciele nieruchomości, w której mieści się placówka przejęli ją w zarząd i wypowiedzieli umowę „Domowi Książki”. Księgarnia została przejęta przez spółkę cywilną: Eugenia Luba – Rafał Sonik. Nowi właściciele nie ulegli jednak pokusie zmiany branży na bardziej dochodową. Odkupili od „Domu Książki” wyposażenie księgarni wraz z zapasem towaru oraz zatrudnili wszystkich byłych pracowników. Umocniono wówczas edukacyjny charakter placówki, a nazwę księgarni zmieniono na „Elefant”. W połowie lat 90. zarządzający firmą Elefant (Elefant prowadził również w sąsiedztwie dom towarowy) Wojciech Satoła, namówił właścicieli, aby znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie wolny lokal handlowy również przeznaczyć na działalność księgarską. W ten sposób księgarnia rozbudowała się i wzbogaciła ofertę o podręczniki szkolne, dział języków obcych oraz dział medyczny. W 1995 roku nazwę „Elefant” zamieniono na Główna Księgarnia …
Wyświetlono 25% materiału - 227 słów. Całość materiału zawiera 910 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się