środa, 14 maja 2014
O technologiach lingwistycznych, które mają zastosowanie w wydawnictwach, z dr Katarzyną Głowińską, założycielką firmy Lingventa rozmawia Piotr Batko.
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru381
Firma Lingventa, którą Pani założyła, zajmuje się przetwarzaniem języka naturalnego. Co kryje się za tym terminem? To obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która zajmuje się komputerowym przetwarzaniem i analizą tekstów z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji. Przykładów jej zastosowań jest bardzo wiele. Możemy używać programów komputerowych do sprawdzania poprawności tekstów, wspomagając i przyspieszając pracę korektorów, możemy sprawdzać, czy jakieś fragmenty książki nie są kompilacją tekstów pochodzących z Internetu, możemy automatycznie tworzyć krótkie streszczenia tekstów i umieszczać je jako opisy na stronach internetowych, możemy w końcu sprawdzić, jakie opinie (pozytywne czy negatywne) czytelnicy umieszczają na forach na temat wydawanych przez wydawnictwa książek i jakie mają do nich uwagi. Przykłady można by jeszcze długo mnożyć, a przecież zastosowania lingwistyki komputerowej nie ograniczają się jedynie do wydawnictw, lecz dotyczą również wszystkich innych firm, które w ten czy inny sposób pracują z tekstami. Ważne jest przy tym, że czynności te wykonywane są bardzo szybko, a zatem oszczędzają czas i pieniądze. Oferują Państwo m.in. program do wspomagania korekty tekstu. Do kogo jest on adresowany? Program ten jest adresowany do wszystkich firm, które tworzą i wydają teksty zarówno w postaci papierowej, np. wydawnictwa książkowe, czasopisma, gazety, jak również w postaci elektronicznej (agencje czy portale informacyjne). Odbiorcami programu są osoby odpowiedzialne za jakość tekstu, począwszy od redaktorów i korektorów, na pracownikach działu DTP kończąc. Czym różni się on od narzędzi językowych dostępnych w edytorach tekstu lub programach do składu? W odróżnieniu od nich nasz program nie ogranicza się do analizy pojedynczych słów, lecz sprawdza ich połączenia lub powtórzenia oraz kontekst występowania. Wykrywa zatem nie tylko błędy ortograficzne, literówki, przestawienia liter, lecz także błędy w zakresie pisowni łącznej i …
Wyświetlono 25% materiału - 271 słów. Całość materiału zawiera 1086 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się